Ümit Zileli
24 Eylül 2021

Oy vermek ibadetten bile önemli öyle mi?!.


Adı Şenel Yediyıldız…

AKP Ordu Milletvekili. Bir süre önce AKP’li Cumhurbaşkanı’nı açıkça peygamber yerine koyarak dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı! Nasıl mı yapmıştı bu utanmazlığı? Anlatayım: Çok değil, bir ay kadar önce katıldığı bir nikah töreninde sıra nikah defterini vermeye geldiğinde bu zat aynen şöyle demişti:

Sayın Cumhurbaşkanımızın sünnetini yerine getirmeden de defteri vermek istemiyorum!

Önce “sünnet” ne demek ona bakalım:

İslam Peygamberi Hz. Muhammed’in hayatı boyunca yerine getirdiği örnek davranışlar ve yol gösterici sözlerin bütününe “sünnet” denir.

İşte bu zat, herkesin önünde, Cumhurbaşkanı’nı peygamber yerine koyduğunu açıkça itiraf ediyordu! Tepki büyük oldu; yurttaşlar bu densizliği çeşitli mecralarda protesto etti. CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, AKP milletvekilinin nikahta yaptığı konuşmanın görüntülerini sosyal medya hesabından paylaşıp, her konuda ahkam kesmesiyle bilinen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a seslenerek “Bu konuda konuşup konuşmayacağını” bile sordu!

Sonuçta ne oldu peki? Ne olacak her zaman olduğu gibi tepkilerin çığ gibi büyüdüğünü gören milletvekili muhterem, geri adım atarak özür dilemek zorunda kaldı…

Nasıl olsa istediği mesajı vermişti!

“Kılmadığımız namazdan daha fazla hesap vereceksiniz!”

İşte bu zat-ı muhterem geçen gün İstanbul Kabataş’ta partisinin etkinliğine katıldı…

Aldı sazı eline ve bir büyük skandala daha imza attı! 2023 seçimleri ile ilgili konuşan Yediyıldız, önce lafı dine getirdi ve şöyle dedi:

Biz Elhamdülillah Müslümanız. Bugün geldik, yarın gideceğiz. Gittiğimizde de yaptıklarımızın hesabını vereceğiz.

Ardından da ağzındaki baklayı çıkardı. Sözü kendisini izleyenlere getirerek benim yazarken utanç duyduğum şu sözleri sarf etti:

Zannetmeyin ki ben verdiğim oyun hesabını vermeyeceğim. Samimiyetle söylüyorum daha fazla vereceksiniz. Kılmadığınız namazdan, tutmadığınız oruçtan, gitmediğiniz hacdan daha fazla vereceksiniz!

Bu utanma sözcüğünü defterinden silmiş zat açıkça, dini alet ederek seçim fetvası veriyor, “Kullanılacak her oyun hesabının öbür dünyada sorulacağını” söyleme cüreti gösteriyor, AKP’ye bu yolla oy kazandırmaya çalışıyordu!

Bu zata sormak lazım:

Yarın gittiğinde, liderini peygamber yerine koyduğun için, oy avcılığına dini, öteki dünyayı alet etme cüreti gösterdiğin için nasıl hesap vereceğini de iyi düşündün mü efendi?..

“Deli Dumrul” Köprüsü!

1915 Çanakkale Köprüsü 18 Mart 2022’de açılıyor…

Geçenlerde bitmemiş halini gördüm; epey uzun ve heybetli görünüşüyle etkileyici bir köprü. İyi de acaba kim geçecek bu köprüden? Daha doğrusu kaç araba geçmeye cesaret edebilecek? Nedeni de çok basit; Açıldığı gün köprü geçiş ücreti 15 Euro olacak! TL karşılığı (o da şimdilik) yaklaşık 160 lira!..

Gerçi, geçseniz de geçmeseniz de sonuçta yine siz ödeyeceksiniz. Çünkü Yap-İşlet-Devret sistemiyle yaptırılan bu köprü için bu iktidar günlük 45 bin araç geçiş garantisi vermiş durumda. Yani yılda 16 milyon 425 bin araç için verilmiş bu garanti!

Önce şu bilgiyi vereyim; bu güzergahta çalışan feribotlar yılda 3.5 milyon araç taşıyor! Diğer bir deyişle, bu köprü ile birlikte araç trafiği iki katına bile çıksa garanti edilen araç sayısının yarısına dahi ulaşamıyor. Ancak 5 katı fazla araç geçerse millete yük olmayacak, bu da maalesef hayal! Bu sistem 2033 yılına dek 11 yıl sürecek. 7 milyar 145 milyon TL’ye mal oldu. Millete garanti maliyeti ise 180 milyon Euro olacak.

Uzmanlar, şayet iktidar devlet olanaklarını kullanarak yapma yolunu tercih etseydi, bunun gibi 2.5 köprü yapılabileceğini söylüyor, tabii ki geçiş garantisiz!

Hayırlı olsun!

Yazarlar

Oy vermek ibadetten bile önemli öyle mi?!.
Ümit Zileli