Utkan Aydın
5 Kasım 2020

Orta şut aut!


Fenerbahçe’nin övülen bir oyunu var. İlk 7 haftaya bakıldığında şampiyonluk favorisi olduklarını söylemek de işten değil. Ama buna gerekçe olarak orta sayıları mı gösterilmeli biraz konuşalım.

Ortalar ne kadar işe yarıyor? Rakibin 45 dakika 10 kişi oynadığı, yani kanat akınlarında bariz avantaj sağlayacağı Antalyaspor maçında 45 orta, 17 isabet ve 0 (sıfır) gol… Bunda 4 kez direğe takılmanın da etkisi vardı ama büyük resme bakalım. Fenerbahçe’nin akan oyundaki tek golü yerden içeri pas şeklindeki kanat akınıyla geldi. Valencia-Ozan Tufan bağlantısını hatırlayın. Akın sağda değil de sol kanatta olsaydı Caner Erkin büyük ihtimalle topun dibine girmiş ve rakip savunma kafayla uzaklaştırmıştı.

Araştırmalar, Avrupa liglerinde ortaların sadece yüzde 5’inin gole dönüştüğünü gösteriyor. Son Dünya Kupası’nda oran iyice düşüyor: Yüzde 1.7. Benzer bir durumu Beşiktaş, iki-üç sezon önce yaşadı. Quaresma sağdan, Caner soldan kesti durdu. Orta bombardımanı yapan takım, rakip ceza sahası çevresindeki üstünlüğünü bir türlü skora yansıtamadı, şampiyonluk kaçtı. Modern futbolda ortaların yerini yerden kısa paslar ve geçiş hücumları aldı. Yani çağın ruhuna aykırı davranmaya devam ediyoruz. Belki de Avrupa ile Türkiye arasındaki çıta böyle detaylar yüzünden açılıyordur değil mi…

Erol Bulut, Antalyaspor maçından başarı değil başarısızlık görürse şampiyonluğa daha kolay yürür. Aksi halde savunulması kolay bir takım haline gelebilir.

Yazarlar

Orta şut aut!
Utkan Aydın