Kadın orgazmı erkek orgazmından oldukça farklıdır. Kadınlarda orgazm bozukluklarında neden nadiren fizyolojik genellikle psikolojiktir.

 

Problemim nasıl çözüme kavuşur?

SORU:

12 senedir evli bir kadınım. Orgazm olamama sorunu yaşıyorum ve bugüne kadar hiç orgazm olmadım. Bu durum çözüme kavuşulabilir bir rahatsızlık mıdır yoksa fiziksel bir durum mudur? S.C./İstanbul

CEVAP:

Kadın orgazmı erkek orgazmı gibi kendili­ğinden ortaya çıkan bir durum değildir, istek ve çaba gerektirir. Ayrıca bunun için bir­çok dış koşulun bir araya gelmesi gerekir. Olumlu bir beden ve cinsellik algısı, taciz veya istismarın olmadığı bir çocukluk geç­mişi, yeterince becerikli, erken boşalma ya da sertleşme sorunu olmayan bir partner, uygun ortam, uygun zaman, yeterli ero­tizm ve uyarı bunlardan sadece bir kaçıdır. Mastürbasyon yapmayı bilme ve bu şekilde orgazm olabilme kadın cinselliğinde önemli bir ara basamaktır. Bu nedenle profesyo­nel bir destek alarak önce bireysel, sonra eşli mastürbasyon sonra da cinsel ilişkide orgazm olmayı öğrenebilirsiniz.

Eşim sizce neden bu kadar bencil?

SORU:

30 yaşında evli bir kadınım. 10 yıl önce görücü usulüyle evlendim. Benim sorunum eşimin benimle sadece kendi istediği zaman birlikte olması benim isteklerimi dikkate almaması. Bu durum nasıl düzelir? E.S./Isparta

CEVAP:

Çift ilişkisinde cinsel uyumu bozan neden­lerin başında eşlerin cinsel ilgi ve istekle­rinin aynı zamanda olmamasıdır. Buna bir de uyumayan çocuklar, bitmeyen diziler eklendiğinde eş zamanlı yatağa girmek ne­redeyse imkânsız olur. Erkekler genellikle cinsel birliktelikte kontrolün kendilerinde olmasını ve ereksiyon kaybı yaşamamak için sadece canları istediğinde cinsel birlik­telik yaşamak ister ve bu nedenle eşlerinin isteklerini karşılıksız bırakabilirler. Ancak bu durum eşlerinin çok hoşuna gitmeyen, hayal kırıklığı ve öfkeye neden olan bir davranıştır. Bu durumun uyarılara rağmen devam etmesi cinsel işlev bozukluklarına ve ayrılığa kadar giden evlilik sorunlarına neden olabilir. Sizin durumunuzda eşinize karşı duygularınız daha fazla körelmeden bir çözüm bulmak için onunla konuşarak reddedilmekten hoşlanmadığınızı devam etmesi durumunda bir uzmandan destek almak istediğinizi söyleyebilirsiniz.