Kemal ÖZCAN
3 Eylül 2020

Orgazm olmak çok mu zor?


Orgazmı hedef olmaktan çıkaran her kadın, organik bir sorunu da yoksa ve yeterli süre uyarıldığında haz almayı yani orgazm olmayı öğrenebilir…

Yaşadığım sorunu nasıl aşabilirim?

SORU:

6 yıllık evli bir kadınım, hiç orgazm olamadım. Orgazm olabilmem için neler tavsiye edersiniz? B.L./Bursa

CEVAP:

Erkekler çok kısa sürelerde orgazm olabilirlerken kadınlar için orgazm olabilme süresi çok daha uzundur. Bu süre bir yandan sizin ilişkiye ruhsal ve fiziksel olarak ne kadar hazır olduğunuzla, öte yandan ilişkide klitoris gibi duyarlı bölgelerinizin ne kadar uyarıldığıyla ilgilidir. Yani orgazm olabilmeniz için direkt klitoris uyarısı gerekiyor olabilir. Bu nedenle klitoral olarak en iyi uyarılabileceğiniz sizin üstte eşinizin altta olduğu ilişki pozisyonunu seçmenizi, ön sevişme dönemini uzun tutmanızı, meme uçları, kulak arkaları, bacakların iç yüzleri gibi erojen bölgelerinizin daha fazla uyarılmasını istemenizi öneririm. Ayrıca cinsel fantezi kurabilir veya yardımcı erotik materyaller kullanabilirsiniz.

Ertesi gün hapları ne kadar işe yarar?

SORU:

26 yaşındayım. Erkek arkadaşımla korunmasız ilişkiye girdim. Ertesi gün hemen ertesi gün hapı içtim. Gebelik ihtimalim var mı? B.S./Erzurum

CEVAP:

Ertesi gün hapı bir doğum kontrol yöntemi değil, acil durum ilacıdır. Hayatta bazen kontrollü olunamayan durumlar oluşur. Ertesi gün hapları, cinsel ilişkiden sonraki 72 saat içerisinde alındığı takdirde gebelik ihtimalini büyük ölçüde ortadan kaldırır. Ancak, ertesi gün haplarını alışkanlık haline getirmek, kadınlarda ilerleyen dö­nemlerde büyük ölçüde sağlık problemine yol açar. Yani bu haplara güvenerek sürekli kontrol sağlama fikrini aklınızdan çıkartın.

Gebelik döneminde seks yapılabilir mi?

SORU:

27 yaşındayım ve 3 aylık hamileyim. Acaba bu dönemde seks yapılabilir mi? Bir sakıncası var mı? M.B./Malatya

CEVAP:

Yapılabilir hatta kadının odaklandığı annelik olgusu sebebiyle kaybetmeye yüz tuttuğu özgüvenini tazeler. Yapılmadığı durumlar da vardır ve bunu asla göz ardı etmemek gerekir. Gebeliğin son üç ayı içinde bulunmak, erken doğum tehlikesi içinde bulunmak, düşük yapma riski, rahim ağzı yetmezliği ve çoklu gebelik, hamileyken seks yapılmaması gereken durumlar olarak belirtiliyor. En güzeli, bu konuyu bir de doktorunuza danışmanızdır.

Mastürbasyon kızlık zarına zarar verir mi?

SORU:

18 yaşındayım ve sık mastürbasyon yapıyorum. Mastürbasyon kızlık zarıma bir zarar verir mi? S.Z./Adana

CEVAP:

Kişinin kendi kendini cinsel doyuma ulaştırması durumu olan mastürbasyon; aşırıya kaçılmadığı ve normal bir cinsel ilişkiye tercih edilmeği sürece zararlı bir şey değildir, kişisel bir seçimdir. Genç kızlar kızlık zarları etkilenmesin diye genellikle mastürbasyon sırasında dış cinsel organlarını ve özellikle de klitorislerini uyarırlar. Vajinaya parmak veya başka bir cisim sokmadan yapılan mastürbasyon kızlık zarına zarar vermez, rahat olun. Ayrıca mastürbasyon konusunda söylenen “kısırlık yapar”, “kızlık zarına zarar verir” gibi birçok gerçek dışı cinsel mit (hurafe) vardır, bunlara inanmayın.

Yazarlar

Orgazm olmak çok mu zor?
Kemal ÖZCAN