Kemal ÖZCAN
6 Haziran 2019

Orgazm hangi hastalıkların ilacıdır?


Sağlıklı bir insan için düzenli ve doyumlu bir seks hayatının ve bunun en kıymetli hediyesi olan orgazmın fiziksel ve psikolojik birçok hastalığın ilacı olduğunu biliyor muydunuz?

Düzenli cinselliğin faydaları nelerdir?

SORU:

22 yaşında evli bir kadınım. Düzenli cinsel hayat ve orgazmın sağlığa faydalı olduğu doğru mu? M.Y./Adana

CEVAP:

Evet… Orgazmla birlikte vücutta salgılanan kimyasallar güçlü bir mikrop savaşçısıdır. Orgazm, immünoglobin A gibi, insan vücudunun mikrop kaynaklı hastalıklara karşı mücadelede kullandığı antikorların salgılanmasını sağlar. Bu sayede de vücudun bağışıklık sistemi güçlenir. Orgazm aynı zamanda kalp dostudur. Orgazm, kalp krizi riski oluşturan östrojen ve testosteron hormonlarının düzeylerinin dengede tutulmasına yardımcı olarak kalp sağlığına da katkıda bulunur. Kan dolaşımının hızlanması, kan basıncının düşmesini sağlayarak, yüksek tansiyonu önler ve böylece felç riskinin azalmasına yardım eder.

Partnerimi ilişkiye nasıl ikna ederim?

SORU:

6 yıldır evli bir erkeğim. Eşim evlendiğimizden beri cinselliğe ilgisiz. Cinsellikten haz almadığını söylüyor. Eşimle cinsel uyumu nasıl yakalarız. M.R./ Bursa

CEVAP:

Eşler arasında cinsel istek uyuşmazlıklarının en önemli nedenleri erkeklerin kadın cinselliğini yeterince tanımamaları, yatakta acele etmeleri ve ön sevişmeyi kısa tutmalarıdır. Buna ek olarak kadınların iş yükünün çok olması, stresli bir yaşantı, annelik sorumluluğu gibi konularda cinselliğin geri plana itilmesine neden olabilir. Bütün bu nedenlerden dolayı partnerinizin size yaklaşmasını sağlamak için önce onu zihinsel olarak uyarmalısınız. Bunun için eşinizle yeniden sevgili olmak, birlikte banyo yapmak, erotik konuşmalar ve masaj yaparak uyarmak, fantezilerden bahsetmek faydalı olabilir. Bir uzmandan profesyonel destek de alabilirsiniz.

Ortalama ölçünün ne kadar olması gerekir?

SORU:

19 yaşındayım, penis boyumun küçük olduğunu düşünüyorum. Size göre ortalama penis boyu ne kadardır, nereden itibaren büyük ya da küçük sayılır? O.K./ Kayseri

CEVAP:

Erkekler bir penisleri olduğunu keşfettikleri andan itibaren onu hayatlarının en önemli konusu yapar ve sürekli kendilerini başkalarıyla kıyaslar. Bu normal ölçü arayışının başlıca sebebi normal olup olmadıklarını bilmek istemeleridir. Aslında partnerini mutlu eden penis, normal penistir denilebilir. Penis erekte olduğunda hem enine hem de boyuna uzar. Türk erkeklerinde ortalama uzunluk ereksiyon halindeyken 13-15 santimetredir. 9-18 santimetre arası normal, bunun altı küçük, üstü büyük kabul edilir. Birçok erkeğin hayal ettiği büyük penis erkeğe sadece problem getirir. Örneğin vajinadan daha uzun ve geniş olduğunda kadına acı verebilir, penis büyüdükçe ereksiyon zorlaşır ve kırılma, zedelenme gibi seks kazaları riski artar.

Yazarlar

Orgazm hangi hastalıkların ilacıdır?
Kemal ÖZCAN