Onlar pandeminin gizli kahramanları

Ellerinde eldiven, başlarında şapka, ağızlarında maske ve özel kıyafetleriyle büyük özveriyle çalışan çöpçüler, gece gündüz demeden her gün milyonlarca kişinin Covid-19 olup olmadığına bakmadan sokak sokak gezerek çöplerini topluyor. Pandemi sürecinde ailelerinden uzak kaldıklarını eve gittiklerinde tedirgin olduklarını anlatan pandeminin gizli kahramanları işçiler, vatandaşlardan saygı ve duyarlılık bekliyor.

Doğada insandan başka çöp üreten bir canlı yok. Çöp, insanın hayatından arta kalan bir şey. İstanbul’da sadece 1 kişi bir gün içinde 1 kilogram çöp üretiyor. İşte insanların ürettiği bu çöpleri her gün toplayan çöpçüler, koronavirüs salgı sürecinde en riskli mesleklerden birini yapıyor.

Onların uzaktan veya evden çalışmak gibi bir imkanı yok. Covid-19’lu veya değil bilmeden milyonlarca kişinin üretip sokağa attığı çöpü elleriyle topluyorlar. Beyoğlu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğüne bağlı 3 çöpçü, pandemi sürecinde yaşadıkları zorlukları DHA’ya anlattı.

FOTO: DHA

KAFAMIZDAN AŞAĞI ÇÖP ATANLAR OLUYOR

42 yaşında Serkan Peçe de salgın süreçte ailesinden uzak kaldığını söyleyerek, iş dönüşü rahatlıkla eve gidemedik, tedirgin olduk. Temizlik işi yaptığımız için riskli zaten, salgın da insanlardan bulaşıyor. Biz de insanların çöplerini topluyoruz o yüzden risk fazla

Vatandaşlar bize saygı duymuyor, kafamızdan aşağı çöp atanlar oluyor. Yerdeki çöpü görüp, süpüreceksin, temizleyeceksin diye emir kipiyle konuşuyorlar. Yaptığımıza işe göre bize muamele etmesinler, biz de insanız. İşimizi elimizden geldiği kadar iyi yapmaya çalışıyoruz diye konuştu.

EV GEÇİNDİRMEK ZOR

48 yaşındaki Adil Danışman, pandemiyle birlikte işlerinin daha da zorlaştığını söyleyerek, ev geçindirmenin zor olduğunu dile getirdi. 3 çocuk babası işçi, evin tek çalışanı, aynı zamanda 2 çocuğunu da okutuyor.

Pandemi başladığından beri korunmak için çok özenli davrandıklarını söyleyen Danışman, “Her sabah evden temiz elbiselerle çıkıyoruz, şantiyede üstümüzü değiştirip mesaiye başlıyoruz.

Mesai bittiğinde iş elbiselerini poşetle eve götürüp yıkatıyorum. Eve girdiğim zaman elimi, yüzümü yıkıyorum, duşumu alıp, öyle çocuklarıma yaklaşıyorum. Maskeyi günde 4-5 kez değiştiriyoruz” dedi.

FOTO: DHA

COVİD-19 HASTASIYSANIZ ÇÖPÜNÜZÜ İKİ POŞETE KOYUN

Adil Danışman, vatandaşlar çöp poşetinin ağzını bağlamıyor, bazen çöplerini 5’inci veya 7’nci kattaki evlerinin penceresinden, balkonundan aşağıya yolun ortasına atıyorlar. Covid-19 hastasıysanız çöpünüzü iki poşete koyun.

İçimiz daha rahat olur, biz çöpleri toplarken kim hasta kim sağlıklı bilemiyoruz. Onlardan hastalık bize bulaşabilir, bizim de ailemiz var. İnsanların daha duyarlı olmasını bekliyoruz diye konuştu.

MASKEYİ HİÇ ÇIKARMIYORUM

13 yıldır çöp toplayan 53 yaşındaki Hasip Bilir ise, 4 çocuk babası kira oturuyor. İşlerinin riskli olduğunu anlatan Bilir, “Akşam eve gittiğimiz zaman çocuklardan uzak duruyoruz. Covid-19 hastaların da çöplerini topluyoruz, bazı vatandaşlar çöp poşetlerinin ağzını bağlamıyor. Bize yardımcı olmalarını istiyoruz, bu süreçte zorluk çektik hala çekiyoruz. Maskeyi hiç çıkarmıyorum, eve gittiğim zaman ilk işim üstümü değiştirmek oluyor” ifadelerini kullandı.

COVİD-19 HASTASI KADIN ÇÖPÜNÜ BANA VERMEDİ KENDİ ATTI

Hasip Bilir, Cihangir’de bir kadın çöpünü getirdi, Covid-19 olduğunu söyledi. Çöpüne bizim dokunmamızı istemedi, arabaya kendisi attı. Böyle olması bizim için daha iyi, hastalık bulaşmıyor. Araçlarımız 24 saat çalışıyor, 3 vardiya şeklinde 8 saat çalışıyoruz. Çöp toplama saatlerimiz var, vatandaşlar bu saatlere dikkat ederse ve çöplerin ağzını bağlarsa çok iyi olur dedi. (DHA) 

Tv

Onlar pandeminin gizli kahramanları
Gündem