Eşimin aceleciliği sizce doğru mu? 

SORU: 

34 yaşında 5 yıldır evli bir kadınım. Eşim ön sevişmede çok acele ediyor. Ön sevişme ne kadar sürmeli? M.D./Sivas 

CEVAP: 

Kısa tutulan bir ön sevişme cinselliği olumsuz etkilediğinden, süresi olabildi­ğince uzun olmalıdır. Çünkü cinselliğin yüzde 90’nı dokunulmaktan haz almak ve dokunarak haz vermektir, yani seviş­mektir. Geri kalan yüzde 10’luk kısmı yani ilişkiyi sorunsuz yaşamak için uzun bir ön sevişme gerekir. Bu sayede çiftler hem kendilerini ve partnerlerini keşfedebilir, hem de daha kolay orgazm olabilir. Kadın ve erkeğin uyarılma süreleri genelde farklıdır, kadınlar erkeğe oranla daha geç uyarılırlar. “Cinselliğin başlangıcı iyi olmalı ki devamı ve sonucu da iyi olabilsin” mantığından hareketle, 15-30 dakikalık ön sevişme yeterli görülmektedir. 

Bu problemden nasıl kurtulurum? 

SORU: 

Ben 48 yaşındayım eşim de 61 yaşın­da, İkimizin de ikinci evliliği. Ancak ilk günlerden beri eşimin cinsel isteği çok fazla. Bu beni rahatsız ediyor. Ne yapa­bilirim? K.P./Samsun 

CEVAP: 

Kişinin karşı cinsle ilişkiye girme arzusu olan cinsel istek; genellikle testosteron hormonunun yaşla azalmasıyla birlikte azalma eğilimi gösterir, ancak bir genel­leme yoktur. ‘Azgın Teke Sendromu’ diye adlandırdığımız bir hastalığa yakalanan erkeklerde ileri yaşlara rağmen cinsel istek had safhada olabilir ve sizin de ra­hatsız olduğunuz aktif bir cinsel hayat sür­dürebilirler. Size tavsiyem eşinizden hoş­lanmama veya cinsel ilişki sırasında acı duyma gibi bir durum yoksa yaşadığınız rahatsızlığı eşinizle açıkça konuşmanızdır. Çünkü yaşlanmaya başlayan, bedenini ruhsal dünyasında kabul edemeyen veya içine sindiremeyen cinsel bilgileri kulak­tan dolma erkek; direnç olarak cinselliğini daha çok kullanmaya çaba gösteriyor ola­bilir. Eşinize karşı anlayışlı olun, zamanın teskin edici etkisine sorunu bırakın, ona ayak uydurmaya çalışın, hatta bu durumu lehinize çevirip cinsellikten daha fazla haz duymayı öğrenin, bu sizin için de faydalı bir süreç olabilir.