Mustafa Kanarya
6 Mayıs 2021

O sene bu sene


Petar Naumoski, Ufuk Sarıca, Volkan Aydın, Conrad McRea, Tamer Oyguç, Murat Evliyaoğlu, Mirsad Türkcan, Hüseyin Beşok, Alpay Öztaş, Mustafa Kemal Bitim, Erdal Bibo, Bora Sancar… Bugün yaşı 35’in üzerinde olan basketbolseverlerin ezbere saydığı Efes Pilsen kadrosu…

1996’da Tanjevic yönetimindeki Bodiroga, Fucka, Gentile ve Blackman gibi yıldızları olan Stefanel’i geçerek Koraç Kupası’nı kaldıran Efes Pilsen, Türkiye’de basketbol devrimine imza atmıştı. Sokakta top oynayan çocuklar artık Maradona gibi çalım, Klinsmann gibi gol atmak yerine Naumoski gibi oyun kurmanın, McRea gibi smaç yapmanın, Ufuk, Volkan, Murat gibi üçlük atmanın hayalini kurmaya başlamıştı.

Yıllarca Tofaş’la, Ülker’le, Fenerbahçe’yle rekabete girişti, unutulmaz finaller oynadı. Şampiyonluk için yarıştığı rakipleri değişti ama Efes hep Türk basketbolunun lokomotifi oldu.

Ancak müzedeki eksik yıllardır dolmadı: EuroLeague şampiyonluğu. 2000 ve 2001’de üçüncü oldu, 2019’da finalde CSKA Moskova’ya kaybetti. Geçen yıl Efes’i rakipleri değil koronavirüs durdurdu.

Real Madrid’i geçen Efes şimdi bir kez daha kupanın ucundan tuttu. İlk rakip CSKA. Ancak bu kez daha tecrübeli, daha ısrarlı ve daha istekli bir Efes sahada olacak. O sene bu sene mi? Haydi, inşallah…

Yazarlar

O sene bu sene
Mustafa Kanarya