Evlilik öncesi cinsellik, genellikle bekareti korumak için “nişanlı seksi” dediğimiz birleşmenin olmadığı, daha çok sürtünmenin olduğu alternatif doyum yöntemleriyle yaşanır. Bu durum evlendikten sonra da devam ederse bazı sorunlara yol açabilir.

Normal bir ilişki için ne yapabiliriz?

SORU:

Eşimle iki yıl nişanlı kaldık. Evlilik önce­si sürtünme yoluyla sınırlı bir cinsellik yaşıyorduk, evlendikten sonra eşim böyle istediği için devam ettik, Ancak bu yüzden cinsel organımda acı oluyor. Bu sorunu nasıl çözeriz? E.D./ İstanbul

CEVAP:

Evlillik öncesi “Nişanlı seksi” dediğimiz birleşmenin olmadığı, daha çok sürtünmenin olduğu alternatif doyum yöntemlerine başvu­rulur. Zararsız gibi görünen bu cinsel pratiğin uzun süreli tekrarlanması bazı istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Bunların başında nadir de olsa vajina üzerine boşalma sonucu geli­şen sürpriz gebelikler gelir. Bir diğer olumsuz etki sürekli bu şekilde boşalmaya alışma ne­deniyle cinsel birleşmeden beklenen hazzın alınmaması, bunun sonucu gelişen uyarılma ve boşalma sorunlarıdır. Bir diğer sorun sür­tünme sırasında peniste ve vajina yüzeyinde oluşan doku tahrişidir. Evli çiftlerde bu tür cinsellik, cinsel ilişkiye tercih ediliyorsa ilk akla gelen, erkekte travmatik mastürbasyon, kadında vajinismus ya da ağrılı giriş bozuklu­ğudur. Böyle bir durumda bir cinsel terapist­ten profesyonel destek alınması uygun olur.

Cinsellikte kaç tür pozisyon vardır?

SORU:

34 yaşındayım, bir yıldır evliyim, bana göre eşimle iyi bir cinsel hayatımız var ama o ‘hep aynı pozisyonda birlikte oluyoruz, yeni şeyler deneyelim’ diyor. Kaç çeşit pozisyon vardır? E.C./ Kırıkkale.

CEVAP:

Cinsel yaşamı çeşitlendirmenin en kolay ve masum yolu pozisyon değişikliğidir. Bazı cinsel eğitim kitapları ya da tantra, Tao­cu seks gibi doğu felsefesinden etkilenen kaynaklarda onlarca pozisyondan söz edilir. Bunların büyük bir kısmını, çok fazla esnek­lik gerektirdiği için gerçekleştirmek oldukça zordur. Bununla birlikte ortalama bir çiftin cinsel pozisyon çeşitliliği dört-beşi geçmez. Cinsel birliktelik sırasında doğru ya da yanlış yoktur, her iki eşin de yapmaktan zevk aldığı pozisyonlar en doğrusudur. Ayrıca pozisyon seçimi kadın ya da erkeğin yaşına, kilosuna, gebelik ya da fiziksel sağlık durumuna göre değişebilir. Cinsel yaşamda eşlerden birinin diğerine göre yeniliklere ve değişikliklere daha istekli olduğu durumlarda, diğer eşin buna hemen karşı çıkmak yerine denemeye açık olması ancak hoşa gitmediği durumlarda vazgeçilmesi uygun olur.