Ahmet Takan
26 Kasım 2020

Neydi o “çok özel” raporun içeriği?..


İtiraf edeyim;

Damat Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden alınması sırasında sizlere aktardığım bir dizi perde arkası haberde eksik yanlar varmış. Salgın hastalık sürecinde haber kaynaklarına ulaşmak gerçekten zor oluyor. Salgın korku imparatorluğu yüzünden de telefonla konuşarak, bir şeyler sormak, bilgi edinmek neredeyse imkansız. Yüz yüze görüşmeleri, köşe bucak kaçarak, en ıssız ve tenha ortamlarda, cep telefonlarını çok uzak yerlere bırakarak çok kısıtlı süreler içinde gerçekleştirebiliyoruz. Siz, buna ,“psikopata bağlamışsınız” da diyebilirsiniz. Sakıncası yok!..

Tam, şunu da yazayım da eksik kalmasın hevesi içinde klavyenin başına oturmak üzereydim, haber sitelerinde “İngiltere merkezli haber ajansı Reuters’a konuşan dört Türk yetkili, bu ayın başında ekonominin zirvesinde yaşanan hareketliliğin detaylarını paylaştı” haberini gördüm.  Haber detaylarının baktığımda o “dört yetkili”nin Erdoğan’a çok yakın isimler olduğunu tespit etmem zor olmadı. İsimlerini veremedikleri için yarı resmi bir haber… Reuters’da sadece  Londra’da değil tüm dünyada etkinlerin dikkatle takip ettiği bir kaynak. “İsmini vermeyen dört yetkili”nin açıklamaları, mevkidaşı MİT Başkanı Hakan Fidan ile görüşmeden Ankara’dan giden MI16’nın yeni başkanı Richard Moore’un hemen ardından yapması çok manidar oldu!.. Haber, adrese teslim mesaj kıvamında olmuş!..

★★★

Gözünüzden kaçmış olabilir. Şahsımın da daha önce yazdıklarını dolaylı olarak teyit eden Reuters haberinde neler var;

– Yaşananları yakından takip eden ve bilen yetkililer, “Naci Ağbal ve diğer üst düzey AKP’li yetkililer, Cumhurbaşkanı’nı döviz rezervlerinin keskin bir şekilde düşmesi konusunda uyardıktan sonra olaylar gelişti”.

– Reuters’a konuşan ikinci bir kaynak ise Erdoğan’ın şirket sahiplerinden ve iş dünyasının önde gelenlerinin hükümetin koronavirüs yüzünden işten çıkarma yasaklarının kaldırılmasından sonra “büyük işsizlik dalgasından” endişelerini dile getirmesinin ardından böyle bir hamlenin geldiğini söyledi.

★★★

Haa, gelelim şimdi işin püf noktalarından birine daha… Erdoğan’a uyarıda bulunan bu iş dünyasının –haberde bahsi geçen- önde gelen isimlerini ve ne dediklerini bileniniz var mı?.. Hiiç sanmam!.. Eskiden olsa ortalık yıkılır, herkes ayağa kalkardı… İş dünyası da aynı malum medya gibi penguen modunda… Üstelik, sokağa çıkın sorun bakalım, kaç kişi TÜSİAD, TOBB, İTO, ATO vs.. gibi kurumların başkanlarının adlarını doğru söyleyebilecek?.. Ülke ekonomik kriz içinde inim inim inlerken, Berat Albayrak’ın sürekli açıkladığı “Yeni Ekonomik Program” başlıklı şov basın toplantılarında “bakın burası çok önemli” diye başladığı cümleler bittikten sonra can hıraş bir şekilde alkışlayan patronlardan bahsediyorum. Kendilerinden haber alabilen var mı?..

Neyse…

Son siyasi gelişmeleri konuştuğumuz saraydaki kaynağım dedi ki; “Berat Albayrak operasyonunda İTO’nun Cumhurbaşkanına gönderdiği ‘çok özel’ ekonomik değerlendirme raporu da çok etkili oldu”. Epey zorladım, ayrıntı vermedi. Eve geldim hemen internetten İTO’nun resmi sayfasını girdim; belki bir ipucu bulabilirim diye. Karşıma, ana sayfadan ilk “Kovid hakkında sıkça sorulanlar” çıktı!.. Tamam, bu da bir hizmet… İtirazım da yok ama milletin sadece kovid ile başı belada değil ki… Geçim sıkıntısı, işsizlik, iş dünyasının sıkıntılarından ne haber?..

Biraz daha kurcaladıktan sonra, Tayyip Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen İTO Başkanı Şekib Avdagiç’in AKP grup toplantısının ardından (Berat Albayrak’ın görevden alınmasından sonra yapılan ilk toplantı) yaptığı değerlendirmeyi gördüm;

“Cumhurbaşkanımızın verdiği mesajlar, Türkiye ekonomisine ilişkin hem yurt dışında hem yurt içinde bakışın ‘kısa vadeden, orta vadeye kaymasının’ da teminatı oldu. 2021 yılı için bir yandan aşı ile ilgili olumlu haberler umutları güçlendirirken, Cumhurbaşkanımızın açıklamaları da bundan sonrası için Türkiye ekonomisinin önünü açtı. Cumhurbaşkanımızın yatırım ortamının iyileştirilmesi, reformların devam edeceği vurgusu, enflasyonla mücadeleye ilişkin verdiği mesajlar, ekonomide beklenen atılımın köşe taşlarını oluşturacaktır.”

Eh, artık bundan sonra bir şey diyecek halim kalmadı!.. Takdir sizin…

★★★

Ulaştığım son bilgiler, ekonomi bürokrasisinde de köklü değişiklikler olacağı yönünde… Saray çevresi böyle bir beklenti içinde, “ekonomi bürokrasisinde Berat Albayrak’ın izleri silinecek” iddiasını dile getiriyor…

“Peki,  vaat edilen reformlara ne oldu” diye sual edecek olursanız… Washington ve Brüksel’den sarı ışık yakılmasını bekleyeceğiz herhalde. Tayyip Erdoğan, AKP’nin dünkü grup toplantısında yaptığı konuşmada Meclis’teki bütçe maratonun biteceği tarihi işaret etti. Aralık sonu görüşmeler tamamlanır. Çok yorulan mebuslar (!) tatil yapsın diye TBMM bir süre çalışmalarına ara verir…  Zamanlama ocakta Trump’dan görevi devralacak Biden’a denk düşebilir… O zaman diliminde, saray iktidarının Devlet Bahçeli ve Doğu Perinçek vesayetinden kurtulup kurtulamayacağına ilişkin de –belki- yeni durumlar ortaya çıkar… Eh, hayırlara vesile olur inşallah!..

★★★

Salgın sürecinin başından beri, kovid vakaları ile ilgili yazılarımda kılı kırk yarıyorum. Toplumu tedirgin edecek, paniğe sürükleyecek bilgilerden itina ile uzak durdum. Hep devlet yetkililerden, topluma doğru bilgilerin verilmesini en azından sağlıklı kanalların önünün açılması bekledim. Olmadı… Olmadı… Olmadı… Olmadığı gibi işin suyu da çıkarıldı… Doğruları konuşmak için çırpınanlara belden aşağı hakaretler edildi, tehditler savruldu. Rezil ötesi bir yönetim sergilendi.

Her gün açıklanan rakamların artık doğru olmadığı ayan beyan ortada… Mızrak çuvala sığmıyor… Ve o mızrağın ucu sürekli garibanlara batıyor.Uzmanların açıklamasına göre, sadece İstanbul’da günlük vaka sayısı 10 bin civarında… Son açıklanan rakamlarla Türkiye günlük koronavirüs ölümlerinde dünyada 11. sıraya yükseldi. Vaka ve hasta sayısı ise rekor üstüne rekor kırıyor.

Saraydaki kaynağımla konuşurken, “Külliye’ye verilen bilgilere göre, son bir haftadır Türkiye’de günlük vaka sayısı 75-80 binin altına hiç düşmedi” dedi. İstanbul için sayı 10 bin ise bu söylenen rakama inanmamak elde değil.

Daha ne bekleniyor?.. Anlayamıyorum!..

★★★

Ulu Tanrı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun kahraman silah arkadaşlarına rahmet etsin. Nur içinde yatsınlar. Mekanları cennet olsun.

Yazarlar

Neydi o “çok özel” raporun içeriği?..
Ahmet Takan