Musa Aydın: Kırkpınar’ı Eylül ayında yapmak istiyoruz

Musa Aydın: Kırkpınar’ı Eylül ayında yapmak istiyoruz

Türkiye Güreş Federasyonu (TGF) Başkanı Musa Aydın, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin geleceği ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Aydın, güreşleri Eylül ayında yapmak istediklerini söyledi.

5 Haziran tarihinde İstanbul’da Türkiye Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim’le bir araya gelerek konuyu tüm ayrıntılarıyla masaya yatırdıklarını hatırlatan TGF Başkanı Musa Aydın, “O toplantının ardından 3 Temmuz tarihine kadar pandeminin son durumuna bakarak yeniden bir araya gelme kararı almıştık. Ancak ben daha sonra  Spor Genel Müdürümüz Mehmet Baykan ile ardından da Gençlik ve Spor Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptım. Sayın Bakanımız bu konuda kararı Bilim Kurulu’nun vermesinin daha doğru olacağını söyledi. Bizler de Bilim Kurulu’na ön çalışma yaparak başvurma kararı aldık. Bu doğrultuda Trakya Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Bursa Hayat Hastanesi’nden Kırkpınar Yağlı Güreşleri ile ilgili bir çalışma yapmalarını istedik. İstanbul Üniversitesi dışında şu anda raporlar hazır. İstanbul Üniversitesi de birkaç gün içinde bize raporu iletecek. Bizler de bu raporu Bakanlığa ileteceğiz. Bakanlık da Bilim Kurulu’na sunacak” diye konuştu.

“GELENEĞİN SÜRDÜRÜLMESİNİ İSTİYORUZ”

Başkan Musa Aydın, 658 yıllık bir geçmişe sahip olan Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni yapmak için adeta seferberlik ilan ettiklerini belirterek, “Biz bu geleneğin sürdürülmesini istiyoruz. Ancak elbette Bilim Kurulu’nun alacağı karar bizim için çok önemli. Bilim Kurulu’na Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni Eylül ayında yapmak için başvuracağız. Ama onlar bu tarihi ötelerse de çok önemli değil. Ekim ayı da olsa Kasım ayı da olsa tek amacımız Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni yapmak” dedi.

Spor

Musa Aydın: Kırkpınar’ı Eylül ayında yapmak istiyoruz
Spor