MSB: 2020’de 1031 terörist etkisiz hale getirildi

MSB: 2020’de 1031 terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “2020 yılı içerisinde bin 31 terörist etkisiz hale getirilmiştir” denildi. Açıklamada, Yunanistan’ın,gerginliği artırıcı faaliyetlere devam ettiği belirtilerek, “Yunanistan tarafından, Ekim ayı içinde 42 hava sahası ihlali, 7 karasuyu ihlali, 15 hava aracı tacizi yapılmış ve uluslararası anlaşmalara aykırı olarak ‘Gayri Askeri Statüdeki Adalara’ 192 askeri gemi ziyareti yapılmıştır” denildi.

 

Milli Savuma Bakanlığı tarafından yapılan bilgilendirmede, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ülke ve millet güvenliğini sağlamak maksadıyla, yurt içinde ve yurt dışında PKK/KCK/PYD-YPG başta olmak üzere DEAŞ dahil terör örgütlerine karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürdüğü kaydedildi.

Açıklamada özetle şu ifadelere yer verildi:

19 OPERASYON İCRA EDİLDİ

Geçtiğimiz süreç içerisinde PKK/KCK Terör örgütü mensuplarının; yurt içine geçişini kısıtlamak, yurt içinde/dışında barınmasını engellemek ve eylem kabiliyetini yok etmek maksadıyla dönem içerisinde; 3’ü büyük, 16’sı orta çaplı olmak üzere toplam 19 operasyon icra edilmiştir.

SON BİR AYDA 98 TERÖRİST 

İcra edilen operasyonlarda 98’i son bir ayda olmak üzere, 2020 yılı içerisinde bin 31 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Ayrıca teröristler tarafından kullanılan 124 adet silah mevzi, sığınak, barınak, mağara ve depo bulunarak kullanılamaz hale getirilmiş, 105 adet EYP tespit edilerek imha edilmiştir. Terör örgütleriyle mücadelemiz, en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar devam edecektir.

SINIRDA 50 BİN KİŞİ ENGELLENDİ 8 BİN KİŞİ YAKALANDI

Hudut güvenliği, alınan tedbirlerin artırılmasıyla hudut birlikleri tarafından 7 gün 24 saat esasına göre sağlanırken, hudutlarda alınan tedbirlerin artırılması sonucunda, son bir ayda yasadışı hudut geçiş teşebbüsünde bulunan toplam 8 bin 165 şahıs yakalandı. 47 bin 727 şahıs ise hududu geçemeden engellendi. Bu şahıslar arasında toplam 32 terörist bulundu.

YUNANİSTAN EKİM’DE 42 DEFA HAVA SAHASINI İHLAL ETTİ

Yunanistan tarafından,gerginliği artırıcı faaliyetlere devam edilmektedir. Yunanistan tarafından, Ekim ayı içinde 42 hava sahası ihlali, 7 karasuyu ihlali, 15 hava aracı tacizi yapılmış ve uluslararası anlaşmalara aykırı olarak ‘Gayri Askeri Statüdeki Adalara’ 192 askeri gemi ziyareti yapılmıştır.

Kuzey Ege’de uluslararası anlaşmalara aykırı olarak Gayri Askeri Statüdeki Semadirek Adası’nı kapsayan eğitim sahasını ilan etmesi, üstelik saha sınırında kara sularını ihlal etmesi Yunanistan’ın gerginliği tırmandırmak için her türlü provokatif girişimde bulunduğunun açık göstergesidir.

“AZERBAYCAN’IN DAVASI BİZİM DAVAMIZDIR”

Türk-Rus Ortak Gözetleme Merkezi’ne ilişkin imzalanan mutabakat zaptının uygulanmasına yönelik usul ve esasların Rusya Fedarasyonu ile görüşülmesine devam edilmektedir. İlk toplantı dün MSB tarafından icra edilmiştir. Bugün de devam edilecektir. İmzalanan ateşkes anlaşmasındaki şartların yerine getirilmesi, işgal altındaki tüm topraklarının Azerbaycan’a iade edilmesi sürecini çok yakından takip edeceğimizi, taviz verilmesine müsaade etmeyeceğimizi, ihtiyaç duyulması halinde hiç tereddüt etmeden Azerbaycan’a her türlü desteği vereceğimizi bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Azerbaycan’ın davası, bizim davamız, sevinci sevincimiz, kederi kederimizdir.

“MAVİ BALİNA VE MİLLİ ANADOLU ANKASI BAŞARIYLA TAMAMLANDI”

NATO usullerini denemek, denizaltı işbirliği ve ileri seviyede koordinasyon sağlamak maksadıyla Doğu Akdeniz’de icra edilen Mavi Balina tatbikatı başarıyla tamamlanmıştır. TSK unsurları arasında tehdit altında personel kurtarma konusunda ortak çalışabilirliğin ve eğitim seviyesinin arttırılmasına katkı sağlamak maksadıyla Konya’da İcra edilen Millî Anadolu Ankası Tatbikatı da büyük bir başarı ile icra edilmiştir. İHA

 

Gündem

MSB: 2020’de 1031 terörist etkisiz hale getirildi
Gündem