Gökmen Özdenak
4 Eylül 2020

Milli takıma zaman lazım


Kadro 28, 18 yabancı, 10 tane yerli. Tabii ki bu büyük bir avantaj. Çünkü Avrupa’da mücadele eden oyuncularımız o futbol kültürü içerisinde sisteme bağlı kalıyorlar, çok çalışarak mükemmeli arıyorlar, bir de o ortam içinde var olmak için savaşıyorlar. Bu kolay değil. Türkiye’deki gibi yürüyerek kendini fazla yıpratmadan hakeme sığınıp faul almak için yerlerde sürünen zavallı bir görüntüde değiller.

Avrupa’da liglerin çoğu başlamadı. Türkiye’de de aynı sorun var. Bu nedenle A Milli Takımımızın henüz hazır olmadığını Macaristan karşısında gördük. Macaristan’da liglerin başlaması nedeniyle Macarlar, çok daha hazır ve güçlü bir görüntü sergiledi. Çünkü rakibin girdiği net pozisyonlar var. Bizim ilk pozisyonumuz ise 52. dakikada Burak Yılmaz’la. Burak uzun bir top sonucunda net pozisyonda golü atamadı.

Ancak ben millilerden umutluyum. Çünkü Avrupa’da mücadele eden, o ağır yükü kaldıracak kapasitede oyuncular var Şenol Güneş’in elinde. Bu da Şenol Hoca’nın işini kolaylaştıracaktır. Ben sonuna kadar bu milli takımdan umutluyum. Bunu da net bir şekilde söylüyorum.

Bir önemli konu daha var. Bu virüs nedeniyle tribünler ilk devre sonuna kadar boş kalacak. Hem futboldan keyif alamayacağız hem de kulüpler ekonomik olarak büyük sıkıntıya girecek. Bunu göz ardı edemeyiz. Çünkü oyuncular kulüplerden paralarını alamayacaklar ve yaşadıkları ekonomik problem de saha içine yansıyacak.

Yazarlar

Milli takıma zaman lazım
Gökmen Özdenak