Seyran Ataklı
26 Ocak 2020

MERKÜR KOVA BURCUNDA: DELi MiYiM? DAHi Mi?


Merkür her türlü iletişimimiz, sözlü yazılı ifade yeteneğimiz, konuşma becerimiz, bilgimiz, öğrenme ve öğretme derecemizdir. Merkür her burç geçişinde iletişimimizin kalitesi, sohbetlerimizin ayrıntısı ve dolayısıyla gündemimizin konuları farklılaşır. Dilimiz değişir, ifadelerimiz keskinleşir ya da yumuşar.

Merkür Kova burcundayken amaç, olayları farklı açılardan değerlendirerek, yeni ve sıradışı anlamlar yüklemektir. Kafamız farklı ama hızlı çalışır. Düşüncelerinize inatçı bir yapı katar. O inatçılıkla fikirlerini ısrarla dayatıyorsan sıkıntı çıkartır. Yaratıcı, orijinal fikirlerle zihni özgürleştirir. Düşünce özgürlükleri ile, fikir farklılıklarıyla ilgili haberler gündeme oturur.

Kova burcu delilik, dahilik arasındadır, ekip çalışmalarına ve arkadaşlık kavramına çok önem verir. Aranıza mesafe girmiş insanlar varsa bağlarınızı yeniden güçlendirebilirsiniz. 3 Şubat’a kadar sosyalleşmek, gruplara katılmak, vakıf ve yardım kuruluşlarında yer almak için verimli bir dönem olacaktır. Yeni şeyler öğrenmek ve yeni insanlar tanımak için duyduğumuz merak artar. İşimizde, projelerimizde yaratıcılığı en üst noktaya çıkartırken yeni anlaşmalar yapabilir, yeni eğitim fırsatlarıyla karşılaşabiliriz.

Teknolojiye ilgimiz bir hayli yükselecektir. Bu evrede, bilim kurgu filmleri, uzay, astronomi konuları rağbet görür. Geleceğe duyulan merak artar. Merkür’ün Kova transitiyle astrolojik danışmanlık almak, seminerlere katılmak, evrensel konulara duyulan ilgiyle yoğun araştırmalar yapmak için istek duyabiliriz.

Teknolojik aletler, yeni bir cep telefonu, son model televizyon almak için uygun bir zamandır. Sosyal medyayla ilgili konular, kendini göstermek, projeleri hayata geçirmek konusunda hedeflerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bilgi her şeyin üzerine çıkacaktır. Dünya Ekonomik Forumu’nun düzenlediği dünyanın en ünlü zirvelerinden Davos Zirvesi’ni tam da bu transite uygun bir örnek olarak gösterebiliriz. Küresel riskler, iklim değişikliği ve buna bağlı çevresel olaylar, insanlığa faydalı olabilecek yeni keşifler, dünyada bilimle ilgili, yapay zekâ ile ilgili gelişmeler, toplumsal meseleler büyük önem kazanacaktır.

Kararlarımızda duygusal olmaktan ziyade mantıklı olacağımız bir süreçteyiz. Düşüncelerimizde sabit fikirli, iletişimimizde zaman zaman snop ifadelerde bulunabiliriz. Sinir sistemi hassas olduğu için uyku düzenimizde bozulmalar yaşayabiliriz.

Gökyüzünün bu konumu en fazla İkizler, Terazi, Kova burçlarını etkileyecektir. Zihinsel ve sezgisel olarak farkındalığınız artacaktır. Yapmak istediğiniz, yarım kalmış işlerinizle ilgili çalışmalara başlayabilir, sanatsal ve iletişim alanında verimli çalışmalar yapabilirsiniz. Aslan, Akrep ve Boğaların aile bireyleri, arkadaşlar, baba, patron gibi otorite figürleriyle ilgili iletişim sorunlarına, yanlış anlamalara karşı dikkatli olmalarında fayda var..

Yeni bilgilerle donatıldığınız mutlu bir hafta geçirmeniz dileğiyle,

Sevgiyle…

26 Aralık 2019 Güneş Tutulmasıyla başlayan, 10 Ocak 2020’de Ay Tutulması ve akabinde Satürn- Plüto kavuşumunun dünyada ve ülkemizde değişim, deprem, doğal afetler konusunda önemli bir süreci tetikleyeceğini sizlerle aylar öncesinden paylaşmıştım. “Gökyüzünün resmi” bu tür üzücü olayların devam etme potansiyelinin yüksek olduğunu gösteriyor. Dün gerçekleşen depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyor, yaralılara şifa diliyorum. Ülkemize büyük geçmiş olsun.

Terbiye her zaman için merhametten de, sadakatten de, yardımdan da, daha güvenilir bir şeydir. Tıpkı hak yememenin, adaletten önemli olması gibi… Şibumi-Trevanian

25 OCAK KOVA YENİAYI: DEĞİŞİMDEN KAÇAMAZSIN!

25 Ocak günü saat 00.41’de Kova burcunun 4 Derecesinde Uranüs etkili bir Yeniay gerçekleşti. Sürprizlerle dolu yaklaşık 15 gün bizleri bekliyor. Düşünüp, taşınıp bir şeyleri tamamlamaya çalışırken, Kova yeniayı aklımızda hiç olmayan, umulmadık seçenekleri önümüze getirecektir. Güneş ve Ayın kavuşumuyla birlikte yukarıdaki satırlarda paylaştığım Merkür’ün de Kova burcu seyahati “Evrensel bütünün küçük bir parçasısın” sözünü bizlere hatırlatır. Kendi kişisel alanlarımız oldukça önemli olacaktır. Yeni atılımlar gerçekleştirmek, adı üzerinde “Yeni’ olan her şey için Ay’ın ışığının gözüktüğü 3. Gün itibariyle harekete geçmek daha yerinde olacaktır.  Zihnimiz, mantığımız, insan ilişkileri, ortaklıklar, diplomasi bu dönem dünya üzerinde oldukça etkili olacak. Kova, Aslan, Boğa ve Akrep burçlarının ilk 10 gününde doğanlar bu transitten daha çok etkilenecekler.

Yeniay anında Terazi burcunun yükselmesi ilişkilerle ilgili ani, beklenmedik gelişmeler yaşanabileceğini gösteriyor. Radikal kararlar alabiliriz. Tatmin edici bir ilişkiniz yoksa ya da mutlu değilseniz ilişkinizi sonlandırmaya gidebilirsiniz. Mars- Venüs karesi bazı değişimlerin kaçınılmaz olduğunu, aldanmalar, aldatılmalarla ilgili yüzleşmeler yaşanabileceğini bize gösteriyor.

Kova yeniayında toplumda ekip çalışmasıyla var olmak, sivil toplum ve yardım kuruluşlarına fayda sağlamak söz konusu olacaktır. Uranüs’ün sert açısıyla, deniz ve uçak kazaları gibi bazı olumsuzluklar yaşanabilir. Fırtınalar, sert hava koşulları, beklenmeyen yerlerde depremler, dünya siyasetinde baskı gören ülkelerde halkın isyan etmesi gibi olaylarla karşılaşabiliriz; hak hukuk arayışlarını deneyimleyebiliriz.  İnsan hakları, ifade özgürlüğü, eylemler, grevler, sosyal platformlar bu dönem önem kazanacaktır. Kendimizi sabırsız, kimi zaman öfkeli hissedebiliriz. İşinizde, çalıştığınız yerde ya da otorite figürlerinizle bazı stresler, anlaşamadığınız noktalarda “Yetti bu kadar sabır” deyip ani istifalarla karşılaşabilirsiniz. Tahammül sınırı azalsa da öfkemize fren koymakta yarar var. Kalp, dolaşım sistemi, kalp spazmı, tansiyon, kaval kemiği, baldırlarda burkulmalar, varis ve dolaşım sistemi problemleri sağlıkta dikkat edilmesi gereken bölgeler arasında olacaktır. Ayrıca bu bölgelerde yapılacak kontroller ve tedaviler anlamında da güzel bir dönem olarak karşımıza çıkıyor.

Yeniayın herkese güzel başlangıçlar getirmesini dilerim.
Mutlu pazarlar.

19- 25 Ocak arasındaki Kova burçları

21- 30 Temmuz arasındaki Aslan burçları

21- 30 Nisan arasındaki Boğa burçları

23 Ekim – 1 Kasım arasında doğan Akrep burçları bu transitten daha güçlü etkilenecekler…

Ülkemizin 8. Evinde gerçekleşen Yeniay’la muhalefetin sesinin daha da yükseleceğine şahit olabiliriz. Gazetecilerle ilgili basın özgürlüğü, meclis gündemi, sporcular, kulüp yöneticileri, sanatçılarla ilgili şaşırtıcı haberler duyabiliriz. Trafik kazalarına karşı temkinli olmakta yarar var.

25 OCAK YENiAYININ YÜKSELEN BURÇLARA ETKiLERi

KOÇ: Yeni çevrelere girebilir, kendinize hedefler belirleyebilirsiniz. Sosyalleşeceksiniz. Yeni görevler, sözleşme ve anlaşmalarda şanslar sizden yana. İlişkilerde ani kararlar alabilirsiniz. Parasal anlamda bazı stresler yaşanabilir.

BOĞA: Hayatınızda güçlü değişimler olabilir. İş hayatında dikkat çekeceksiniz. Statüde değişimler, yeni sözleşmeler, fırsatlar, toplantılar, sunumlar yapabilirsiniz. Rakiplere dikkat edin. Evlilik kararı alabilir, ailevi konularla ilgilenebilirsiniz.

İKİZLER: Yeni eğitimler, kişisel gelişim, pazarlama, tanıtım, yurtdışı konularında fırsatlar, ticari konularda destek var. Seyahatler gerçekleştirebilir, hukuksal konularda netleşmeler yaşayabilirsiniz. Sabrettiğiniz durumlara karşı isyankâr davranabilirsiniz. Sakin kalın.

YENGEÇ: Parasal konularda yeni adımlar atabilirsiniz. Banka ödemeleri, borç, prim, tazminat konularında bazı yardımlar alabilirsiniz. Borçlanmalara dikkat edin. Bazı ortaklıklar, ilişkiler, arkadaşlarla yol ayrımı yaşayabilirsiniz. 

ASLAN: Her türlü ikili ilişki, arkadaşlar konusunda bazı bitiş ve başlangıçlar yaşayabilirsiniz. Yeni aşklar var. İş ve mesleki konularda yeni teklifler, ticari konularda güzel iş birlikleri olabilir. Sistemli çalışın. Sağlıkta bağışıklık sistemine, eklemlere dikkat edin. Kendinizi yormayın.

BAŞAK: Sağlık ve rutinleriniz ön planda olacak. Çok çalışacaksınız. Toplantılar, sunumlar, iş seyahatleri yapabilir, yeni imzalar atabilir, kariyerde yeni kararlar alabilirsiniz. Bazılarınız diyete, bazılarınız spora başlayabilirsiniz. Aşk ve ilişkilerde akışta kalmaya özen gösterin.

TERAZİ: Aşk hayatı, yetenekleriniz, yatırımlarınız, çocuk sahibi olma ya da çocuklarınızdan gelen güzel haberler gündemde olacak. İlişkilerde yapıcı bir dönem. Mülk satışı gibi konular gündeme gelebilir. Sosyal hayatınız renkleniyor.

AKREP: Ev, aile konuları, yaşam alanlarında değişiklikler, tadilat, taşınma gibi konular gündeminizde olabilir. Emlak alıp satabilirsiniz. Evlilik ve birlikteliklerde sürpriz değişimler yaşanabilir. İsteklerinizin peşinden gideceksiniz. 

YAY: Planlarınız ve kararlarınızla dikkat çekeceksiniz. Yaratıcılığınız artıyor. Arkadaş, kardeş konuları, onların hayatlarında olabilecek güzel tekliflerle karşılaşabilirsiniz. Eğitimler, seyahatler, ortaklık konularında da yeni gelişmeler hayatınızda yer bulabilir.

OĞLAK: Bütçeniz ön planda olacak. Yatırımlar, iş görüşmeleri, kariyerle ilgili yeni teklifler alabilirsiniz. Parasal kazançlar konusunda şanslı bir dönem. İş arayanlar için yeni imkanlar karşınıza çıkabilir. Sağlığınıza dikkat edin. Fiziksel gücünüzü zorlamayın.

KOVA: Yeni ilişkiler, kariyer, taşınma, yer değişimi konularında revizyonlar yaşayabilirsiniz. İç sesiniz yükselecektir. Kendinizle baş başa kalın. Herkesle her şeyi paylaşmayın. Duygusal ilişkilerde şanslı bir dönem sizlerle olacak.

BALIK: Hayatınızdan bazı insanlar çıkabilir, ancak yeni insanlarla destekleneceksiniz. Hedefleriniz değişiyor. Maddi anlamda, kariyer konularında ve sosyal alanlarda hayatınıza yeni kazançlar gelecektir. Fiziksel ve ruhsal sağlığınıza 15 gün boyunca özen gösterin.

Yazarlar

MERKÜR KOVA BURCUNDA: DELi MiYiM? DAHi Mi?
Seyran Ataklı