Ahmet Takan
11 Kasım 2020

Lütfi Elvan, inşallah kozunu unutmaz!..


Hemen buluverdiler, o kilit, sihirli noktayı!..

“Hazine ve Maliye Bakanlığı’na atanan Lütfi Elvan ile seçilmiş ABD Başkanı Joe Biden’ın Delaware Üniversitesi’nde eğitim aldıkları ortaya çıktı. Lütfi Elvan, ikinci yüksek lisansını Delaware Üniversitesi’nde yaparken, Biden ise üniversite eğitimini burada tamamladı.”

Aradaki yaş farkının hiiç önemi yok… Utanmasalar mezuniyet töreninde beraber kep fırlattıklarını da söyleyeceklerdi. Biden’a deseler “Lütfi Elvan” büyük bir ihtimalle şaşkın şaşkın “acaba ünlü bir topçu mu” diye içinden geçirir. Ama olsun varsın… Bir kere ortak nokta bulundu. Köprü inşaatı çalışmalarına atanma kararının açıklandığı pazartesi gecesi yarısından itibaren vakit kaybedilmeden başlanıldı!.. Kravatların rengi ve modelindeki benzerliklerle liderler arasında büyük dostluk bağları bulan ve kuran bir ülkede daha fazlasını beklemek de safdillik mi olur?.. Varın kararı siz verin!..

★★★

Kime sorsanız, Türkiye’nin ekonomik krizden çıkması için sıraladıkları çözüm yollarının başında acil dışarıdan para bulunması geliyor. Lütfi Elvan bu işi başarabilecek kalibrede mi?.. Kısaca özgeçmişine bakalım;

– 1962 Karaman doğumlu Lütfi Elvan, İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi mezunu. İngiltere Leeds Üniversitesi’nde Maden ve Yöneylem Araştırması alanında Yüksek Lisans Eğitimini 1986’da tamamlayan Elvan, ABD’de Delaware Üniversitesi’nde Ekonomi alanında ikinci yüksek lisansını 1995’de bitirdi.

Profesyonel iş hayatına Etibank Genel Müdürlüğü’nün Yöneylem Araştırma Grubu’nda mühendis olarak başlayan Elvan, 1987-1989 yılları arasında mühendis olarak çalıştı. 1989-2007 yıllarında Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı’nda çeşitli görevlerde bulundu. 1989-1990 arasında Teşvik ve Uygulama Genel Müdürlüğü, Yatırım ve İhracat Teşvikleri’nin değerlendirilmesi ve Teşvik Politikaları alanında Planlama Uzman Yardımcısı olarak görev yaptı.

1990-1993 yıllarında madencilik sektörü kapsamında bulunan kamu kuruluşlarının yatırımlarından sorumlu planlama uzmanı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Ulusal Proje Koordinatörü olarak çalıştı. 1993-1995 arasında görevli olarak ABD’de “University of Delaware”de Ekonomi dalında master yaptı.

1999-2003 arasında da OECD Kırsal Kalkınma Çalışma Grubu Başkan Yardımcılığı’nı yürüttü.

2007 Genel Seçimlerinde Karaman Milletvekili (AKP) seçildi.

★★★

Lütfi Elvan, Ankara’da “DPT kökenli” olarak bilinir ve anılır. Bu siyaset ve devlet kademelerinde yükseliş için çok önemli bir referans noktasıdır. Özgeçmişi, 2007 yılında kestim. Sonrası AKP ve iktidarı içinde yükseliş safahatı…

Şahsımın da Lütfi Elvan ile tanışmışlığı var. Sessiz, sakin, alçak gönüllü ve mütevazıdır. Bakanlık koridorlarına henüz ayak basmadığı günlerde Ankara’da çok güzel bir mekanda dostlarla bir araya gelirdik. Elvan, yoğun TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu çalışmalarından fırsat bulup kaçtığında batak oynardık. Eğer kare kurulmuşsa, “başkan”ın vakti dar olduğundan içimizden biri yerini ona verirdi. Lütfi Elvan, kozcu olduğunda oyunun ortasında kozunu unutur “ya koz neydi” diye sorardı. Hatırlatır, kahkahalardan yerlere yatardık. O yüzden ne zaman teklese veya duraklasa içimizden biri hemen kozu hatırlatırdı. Takılırdık kızmazdı. Çıkacağı oyunu batırırdı “sağlık olsun” der geçerdi. Eski Ulaştırma Bakanı Feridun Bilgin çok takılırdı. Sinirleri alınmış bir kişilikti.

★★★

Uzun girizgahı, siyasi magazin yazmak için yapmadım… Ankara, pazartesi gece yarısından itibaren damat Berat Albayrak’ın istifası ile birlikte yerine getirilen Lütfi Elvan’a kilitlendi. Berat Albayrak’ın gidişinin AKP’de olası etkileri yorumlanırken Lütfi Elvan’ın gelişinin derin ekonomik krize çare olup olmayacağı tartışılıyordu. AKP kulislerine göre “Lütfi Elvan, Berat Albayrak gibi yüksek profilli bir siyasetçi değil”. Aksini yüksek sesle söyleyebilme şansları olmasa da “doğru bir seçim” olarak değerlendirenler çoğunlukta. Beratçılar ise sus pus vaziyette önümüzdeki gelişmeler için beklemeye geçtiler. Süleyman Soylu cephesinde ise tedirginlik ile karışık bir sevinç vardı. Tedirginliklerin sebebi ise; “ya reis Berat Albayrak’dan sonra bizi de budarsa…” Soylucular, saraydaki kaynaklarını bir ışık, mutlu bir haber alabilmek için epey zorluyorlardı.

AKP kulisleri, Lütfi Elvan seçimini “yurt dışından para bulması zor. Biden yönetimi ile köprü kurma ihtimali de çok düşük” diye yorumluyor. Peki o zaman ne?.. Konuştuğum üst düzey AKP kaynakları geçmişi hatırlatarak şunları söylüyor;

Lütfi Elvan en son Bakanlık görevine veda ettikten sonra Tayyip bey, kendisine ‘Elvan’ı bir daha Bakan yapalım’ önerisi ile gelenlere çok kızmış ‘bundan sonra Bakan olamaz’ demişti. Tayyip bey, Berat Albayrak’ı görevden alarak, Berat Albayrak için yaptığı tüm tahkimatı bitirdi. O tahkimattan vazgeçtiğinin mesajını verdi. Bundan sonra sistemde bazı temel değişiklilerin gündeme gelmesi beklenebilir. Biden’ın seçilmesi ile birlikte uluslararası sisteme yeniden entegre olma işareti olarak görülmeli bu gelişme.”

Hayırlara vesile olur inşallah!.. Şahsımın da küçük birkaç ilave notu olsun;

Bildiğim Lütfi Elvan, AKP’den siyasete atılmadan önce meşhur “Kent otel toplantıları” nın çok önemli bir figürüydü. (Anlayanlar anladı!) Elvan, askerliğini seferberlik tetkik kurulunda yaptı. (Bence bu da çok önemli bir ayrıntı). Lütfi Elvan, Ulaştırma Bakanlığı görevindeyken bazı dosyaları müfettişlere açarak Binali Yıldırım ve Tayyip Erdoğan’ı çok kızdırmıştı. Elvan, Beşir Atalay ve Ahmet Davutoğlu gibi isimlerle “Başkanlık sistemi Türkiye’ye yaramaz” raporunu hazırlayanlardandı. Erdoğan, çalışmayı öğrenip hiddetlenince saraya arka kapıdan usulca girip geri vites yapmıştı. Ahmet Davutoğlu ile bir zamanlar çok yakındı sonra kopar gibi oldu. AKP’de “gidebilecekler listesi” içindeydi.

Ne diyelim ?.. Lütfi Elvan, inşallah kozunu unutup oyunu batırmaz !..

★★★

AKP içindeki istifa krizinin yanı sıra siyasi kulislerin diğer bir tartışma konusu İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın Cumhuriyet Gazetesi’ne verdiği röportaj ile birlikte yaptığı çıkışlardı. Berat Albayrak’ın gölgesinde kalsa da Özdağ’ın İYİ Parti lideri Meral Akşener’e yönelttiği suçlamalar hayli yankılandı. Disipline verilen Özdağ, “manifesto niteliğinde” geniş çaplı bir açıklama hazırlıyor. Albayrak, harareti biraz dinerse bugün yarın yeni bombalar patlayabilir…

★★★

Ulu Tanrı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun kahraman silah arkadaşlarına rahmet etsin. Nur içinde yatsınlar. Mekanları cennet olsun.

Yazarlar

Lütfi Elvan, inşallah kozunu unutmaz!..
Ahmet Takan