Utkan Aydın
7 Ağustos 2020

Limitsizsiniz!


Fenerbahçe iki sezonda 30’u aşkın transfer yaptı, dört hoca değiştirdi. Şimdi yenileri yolda. Erol Bulut, Mert Hakan, Caner Erkin ve Filip Novak vesaire… Ali Koç başkanlığı devraldığında maaş bütçesi 90 milyon Euro seviyesindeydi. Koç, yüksek maaşların gidişatını ve Finansal Fair-Play cezasını düşünerek bunu kademeli olarak indirdi. İndirdi ama transfer yapmaktan da geri durmadı. Sonuç hüsrandı. Fenerbahçe, federasyonu, hakemleri veya dış etkenleri suçladı. Belki de haklıydılar ancak sahada da özel bir şey yapamadılar. Şimdi yeniden transfere abandılar. ‘Sevgi limit tanımaz’ diyorlar, takım harcama limitini bir şekilde aşacaklarını ima ediyorlar.

Sarı-lacivertlilerin borcu 4 milyar TL civarında. Geliri de borcu kapatacak düzeyde değil. Hal böyle iken yönetim, kendilerine verilen harcama limitine öfkeli. Haklılık payı mutlaka vardır ama astronomik borcu olan, oyuncusu kaçan bir kulüp neden para harcamak ister ki? Limit, mevcut bütçeye bile yetmiyor demeyin, yettirin!

Beşiktaş seneler önce FEDA dönemini neden başlattı; neden gençlere yatırım yaptı? Neden Burak gibi bir oyuncuyu yolladı, diğerlerini de gözden çıkardı? Trabzonspor 16 milyon Euro’luk takımla şampiyonluk kovalamakla kalmadı, 64 milyon Euro’luk Fenerbahçe’yi dört maçın üçünde yendi.

Taraftarlar kızmasın, doğruyu söylemek borcumuz. Fenerbahçe, zaten her zaman en maliyetli, en parlak kadrolu iki takımdan biriydi. Peki 2014’ten beri kaç kupa kazandı? Transfer sayısı ve kadrodaki yıldızlar, kupa ile eş değer değildir, bunu Fenerbahçelilerden iyi kim bilebilir? 6 senedir bir kere yüzü gülmeyen yöneticilerin çareyi yine transferde aramasına kızın bence. Ve deyin ki limitsiz olmayın çünkü doğru yapılanmayı kurana kadar limit sizsiniz!

Yazarlar

Limitsizsiniz!
Utkan Aydın