Ahmet Takan
1 Ocak 2020

Libya’da Türk askeri, Muğla’da Yunan askeri!


Türk askerinin Libya’ya gönderilmesi ile ilgili tezkere yarın TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek.

Şaka gibi ama çok acı!..

İktidar, Libya’da İhvancı hükümetin paçasını kurtarması için Türk askerini Libya’ya gönderirken Türk topraklarında Yunan askerleri cirit atıyor!..

AKP iktidarının 2004 Yılında, Yunan askerlerine teslim ettiği 18 ada arasında bulunan Muğla Kalolimnoz adasında son günlerde askeri hareketlilik yaşanıyor. Yunan askerleri, 25 Aralık 2019’da, Muğla’dan, kendi adamızdan Türkiye’ye meydan okudu. Muğla Kalolimnoz adasına elini kolunu sallayarak ve pasaportsuz giriş yapan Yunan Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Georgios Kambas, adada konuşlu Yunan askerlerini denetledi. Denetleme ile ilgili haber ve fotoğraflar Yunan Kara Kuvvetleri Komutanlığı resmi internet sitesinden tüm dünyaya ilan edildi…

Muğla Kalolimnoz adasında konuşlu Yunan askeri üssünde harekâta hazırlık denetlemesi yapan Korgeneral Kambas, Yunan birliğinin yüksek reaksiyon seviyesinde olduğunu vurguladı.

Tam teçhizatlı, işgalci Yunan askerleri ile birlikte Türkiye’ye meydan okuyan Korgeneral Kambas, denetleme bittikten sonra karargâh binasına geçerek askerlerin Noel’ini ve yeni yılını kutladı.

Korgeneral Kambas, adadan ayrılmadan önce karargâh binasının önünde işgalci Yunan askerleri ile birlikte fotoğraf çektirdi. Karargah binasının girişinde bulunan tabelada “Aziz Nikola Ulusal Muhafız Kışlası KALOLİMNOZ” yazısı dikkat çekti. Kambas, tabela önünde poz vererek Türk topraklarında  egemenlik gösterisi yaptı.

Yunan askerleri, Türk topraklarında ellerini kollarını sallaya sallaya dolaşırken, İtalyan tasarımlı “yerli otomobil” teraneleriyle millete masal okunuyor!.. Mehmetçik, Arap çöllerinde yeni bir maceraya sürüklenirken yalandan fetih marşları ile millet gaza getiriliyor!..

Belli ki, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türk askerinin neden Libya’ya gönderileceği konusunda muhalefet partilerini ikna edemedi. Peki!.. Türk topraklarındaki Yunan üslerinin sayısını bileniniz var mı?..

İyice bir bakın!..

Millî Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri emekli Kurmay Albay Ümit Yalım, harita üzerinde belgeledi.

Ümit Yalım, “Libya’ya asker gönderilmesi için Anayasa’nın 92’nci maddesi gereği TBMM’den izin istendi. Ancak, 2004 yılından bugüne kadar İzmir, Aydın ve Muğla il sınırları içindeki adalarda açılan 13 Yunan Askeri Üssü ve adalara yerleştirilen 5 binden fazla Yunan askeri için TBMM’den izin alınmadı“ dedi. Ümit Yalım şunları söyledi;

“Anayasa’nın 92’nci maddesine göre, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yabancı ülkelere gönderilmesine veya yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunmasına izin verme yetkisi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne aittir. Erdoğan ve AKP Hükümetleri, Yunan Silahlı Kuvvetleri’nin, TBMM izni olmadan Türk topraklarına yerleştirilmesinin hesabını Türk Milleti’ne ve TBMM’ye vermek zorundadır.

Erdoğan, ‘Madem Libya’nın bizimle ilgisi yok, öyleyse Gazi Mustafa Kemal orada ne arıyordu’ diye sordu. Erdoğan’a hatırlatalım, Gazi Mustafa Kemal’in gittiği topraklar, Osmanlı toprağıydı, vatan toprağıydı. Şimdi, Libya bize ait değil. Vatan toprağı değil. Erdoğan’a bir hatırlatmada daha bulunalım; Gazi Mustafa Kemal, 9 Eylül 1922’de Yunan askerlerini denize döktü. Erdoğan ve AKP Hükümetleri döneminde ise Yunan askerleri yeniden Türk topraklarını işgal etti. Biz de Erdoğan’a soralım; burnumuzun dibindeki vatan toprakları Yunan işgali altındayken Türk askerinin Libya’da ne işi var?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ve Türk askerinin birinci öncelikli vazifesi Türk vatanını savunmaktır. Vatan toprakları işgal altındayken, Libya’ya asker göndermek Türkiye’yi maceraya sürüklemektir. Türkiye, Libya’da savaşı değil barışı desteklemelidir.”

Şimdi biz de soralım:

Eyy, Meclis lokantalarında beleş yemek yiyen, sağlık harcamalarını bedavaya getiren, millet  açlık sınırındaki asgari ücretle geçinirken binlerce lirayı cebe indiren, çakarlı arabaları ile her türlü geçiş üstünlüğüne haiz olan dokunulmaz zırhlı  mebuslar!.. Türk toprakları işgal atındayken bu tezkereyi onaylayıp akşam evde başınızı yastığa rahat koyabilecek misiniz?..

Yazarlar

Libya’da Türk askeri, Muğla’da Yunan askeri!
Ahmet Takan