Utkan Aydın
4 Ocak 2022

Kurtuluş gençlikte!


Hatalardan ders almak insanın en önemli meziyetlerindendir. Türk futbolu mevzubahis olduğunda ise bunu pek göremiyoruz. Fenerbahçe’yi özneye alırsak Ali Koç başkanlığındaki dört sezonda dört farklı hoca ile çalışıldı, emanetçi olarak da dört farklı isime takıma emanet edildi. 70’e yakın oyuncu transfer edildi.

Harcanan para ve emekler sonuçsuz. Büyük destekle, büyük oy farkıyla, büyük umutlarla oturulan başkanlık koltuğunda artık Koç tartışılmaz değil. Yıldırım döneminde yaşananlar tekrar ediyor, Ali Koç, neye karşıysa ona dönüşüyor sanki. Hocası belli olmayan, toplam borcu 6 milyara giden takıma hâlâ yeni ‘yıldızlar’ aramak hiç de ‘Hayalimdeki Fenerbahçe’yi anlayamamışsınız’ misyonuna uymuyor. Koç, Yıldırım’ın “Bu takımı ben şampiyon yaptım” söylemine yakın bir duruş gösteriyor.

Joachim Löw, Jorge Jesus veya Slaven Bilic… Yeni hoca kim olursa olsun huzur içinde çalışabileceğinin ne garantisi var? Philip Cocu, Ersun Yanal, Erol Bulut ve Vitor Pereira’nın defterini dürenler gelenin altını oymayacak mı? Ali Koç’un devrimi sadece MHK’da TFF’de araması büyük bir hata. Devrimin adresi Dereağzı’nda. Çözüm ‘yık-yeniden yap’ değirmeninde değil istikrar, sabır ve eğitimde. Sadece Fenerbahçe değil, tüm kulüpler aynı reçeteye sarılmalı. Kurtuluş gençlikte…

Yazarlar

Kurtuluş gençlikte!
Utkan Aydın