Korsanlar tarafından kaçırılan 15 Türk denizci kurtarıldı

Korsanlar tarafından kaçırılan 15 Türk denizci kurtarıldı

Nijerya’nın Lagos kentinin yaklaşık 180 mil açığında Mozart isimli gemiden korsanlar tarafından kaçırılan 15 Türk gemici sağ salim kurtarıldı.

Gemicilik şirketinden yapılan yazılı açıklamada, “Borealis Maritime ve Boden Denizcilik olarak büyük bir mutlulukla bildirmek isteriz ki, 23 Ocak 2021 tarihinde, Gine Körfezi’nde MV MOZART isimli gemimizden kaçırılan on beş mürettebatımız tamamı bugün itibarı ile serbest bırakılmıştır ve artık güvendedirler. Tüm personelimiz aileleriyle temas halindedirler ve en kısa sürede Türkiye’ye döneceklerdir” denildi.

Açıklama şöyle devam etti:

“Bu sıkıntılı süreçte, gösterdikleri güç, güven ve sabır için mürettebatımıza ve ailelerine tebriklerimizi ve teşekkürlerimizi sunmayı borç biliriz. Bu zorlu üç hafta boyunca verdikleri destek için Türk ve Nijerya Hükümetlerine, tüm devlet kurumlarına ve görevlilerine, karada ve denizde görev yapan tüm Borealis topluluğuna ve bu sorunu çözmemize yardımcı olan herkese teşekkür ederiz. MOZART adlı gemimize yapılan ilk saldırıda hayatını kaybeden arkadaşımız ve meslektaşımızın ailesine tekrar sabır diler, gemilerini güvenli bir yere geri getirirken gösterdikleri cesaret ve disiplin için gemide kalan üç mürettebatımızı tekrar tebrik ve teşekkür ederiz. Personelimiz aileleriyle güvenli bir şekilde bir araya geldiğinde yeni bir açıklama yapılacaktır”

NE OLMUŞTU?

Kısa bir süre önce Batı Afrika ülkesi Gine açıklarında M/V Mozart isimli bir Türk gemisi, silahlı korsanların saldırısına uğramış, saldırıda mürettebattan 1 kişi öldürülmüş, 15 kişi de kaçırılmıştı.

ERDOĞAN’DAN TELEFON GÖRÜŞMESİ DUYURUSU

Geminin 3 personeli ile birlikte Gabon Port-Gentil limanına doğru hareket halinde olduğu açıklanmış, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geminin kaptanlarından Furkan Yaren ile iki kez telefon görüşmesi yaptığı duyurulmuştu.

(DHA)

Gündem

Korsanlar tarafından kaçırılan 15 Türk denizci kurtarıldı
Gündem