Koronavirüse yenilen ‘Judocu nine’, Veteranlar Dünya Judo Şampiyonasını hedefliyordu

Koronavirüse yenilen ‘Judocu nine’, Veteranlar Dünya Judo Şampiyonasını hedefliyordu

Adana’da 2 yıl önce judoya başlayan ve judocu nine olarak tanınan, ancak yakalandığı koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden Ayten Alataşın (82) antrenörü Yusuf Uncular, ölüm haberini duyunca çok üzüldüğünü söyledi.

Alataşın gelecek için planlarına değinen Uncular, “Veteranlar Dünya Judo Şampiyonasına gitmek istiyordu. O, içinde bir ukdedir. Ayten nine sürekli, Oğlum beni dünya şampiyonasına götür. Orada bir altın madalya alayım, görsünler judonun nasıl yapıldığını diyordu. Çok mükemmel bir insandı dedi.

Adanada Ayten Alataş, torunu Ayşe Begüm Türkü spor salonuna götürüp-getirirken, 2 yıl önce judoya merak saldı. “Sporun yaşı yoktur” diyerek, 80 yaşında judo antrenmanlarına katılan Alataş, 2 yıl boyunca eğitim aldı. Şalvarının üzerine giydiği judo kıyafetiyle kısa sürede tanınan ve judocu nine ismiyle ün salan Alataş, yakalandığı koronavirüs nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Alataş’ın cenazesi, Buruk Mezarlığı’nda toprağa verildi.

MİNDERDEN İNDİREMİYORDUK

Ayten Alataşın antrenörü Yusuf Uncular, ölüm haberini aldıktan sonra adeta yıkıldıklarını belirterek, “Ayten nine ile torununu antrenmana getirdiğinde tanıştım. Dışarıda otururken yanına gittim. Bana, Bunlar çalışmıyorlar oğlum. Ben bu yaşta onlardan iyi judo yaparım dedi. Ben de ona bir judo elbisesi verip, mindere götürdüm. O andan itibaren kendisini minderden indiremedik. Sürekli minderdeydi ve genç bir sporcudan daha şevkliydi. Antrenmanlarını hiç aksatmazdı diye konuştu.

DÜNYA ŞAMPİYONASINA GİTMEK İSTİYORDU

Dünya Judo Federasyonunun Alataşı takdir ettiğini kaydeden Uncular, “Kendisi, judoya başladığı 2018 yılındaki Veteranlar Dünya Judo Şampiyonasına gitmek istiyordu. Onun zamanında 80 yaşı kapatıldı ve Ayten nine gidemedi. O, içinde bir ukdedir. Ayten nine sürekli, Oğlum beni dünya şampiyonasına götür. Orada bir altın madalya alayım, görsünler judonun nasıl yapıldığını diyordu. Çok mükemmel bir insandı dedi.

ÖLÜM HABERİNİ ALINCA AĞLADIM

Son olarak 24 Kasım Öğretmenler Gününde kendisiyle telefonda konuştuğunu belirten Uncular, “Çok mükemmel bir insandı. Özel günlerde mutlaka arardı. Son konuştuğumuzda bile Maçım yok mu? Beni maça götür dedi. Ölüm haberini alınca çok üzüldüm, ağladım. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun diye konuştu.

Öte yandan Ayten Alataş’ın koronavirüse yakalanmadan önce sosyal medyada paylaştığı görüntüde, “Judocular, sağlığınız için evde kalın” şeklinde uyarı yaptığı da görüldü.

Spor

Koronavirüse yenilen ‘Judocu nine’, Veteranlar Dünya Judo Şampiyonasını hedefliyordu
Spor