Koronavirüs Fransa’daki tarihi lüks şato ve malikaneleri de vurdu

Koronavirüs Fransa’daki tarihi lüks şato ve malikaneleri de vurdu

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) salgını, Avrupa’daki emlak fiyatlarını da vurdu. Fransa’daki şato ve malikanelerin virüs nedeniyle yüzde 15 ile 30 arası ucuzladığı duyuruldu.

Lüks konuta olan talep, dünyanın birçok popüler şehrinde gerileme gösterdi. Bunun sonucunda evler, 2020’nin ilk çeyreğinde, geçen yılki aynı döneme göre ucuzladı.Koronavirüs salgını nedeniyle Avrupa’daki bir çok ülkede konut satışları durma noktasına geldi. Fransa’daki şato ve malikanelerin virüs nedeniyle yüzde 15 ile 30 arası ucuzladığı duyuruldu.

BAZI TARİHİ FRANSIZ ŞATOLARI YÜZDE 40 UCUZLADI

Aralarında 15’inci yüzyıldan kalma şatolarında bulunduğu malikane ve şatoların değeri, geçen yıla göre yüzde 15 ile 30 arasında ucuzladı. Bazı tarihi şatoların ise yaklaşık yüzde 40 ucuzladığı ifade edildi.

LÜKS KONUTLARDA DÜŞÜŞ GERÇEKLEŞEN KENTLER

Öte yandan, dünyanın en önemli küresel emlak danışmanlık şirketlerinden Knight Frank LLP’nin hazırladığı rapora göre, lüks konut fiyatlarındaki düşüş New York’ta (ABD) yüzde 3.2, St.Petersburg’da (Rusya) yüzde 3, Dublin’de (İrlanda) yüzde 2.5, Pekin’de (Çin) yüzde 1.7 ve Londra’da (İnglitere) yüzde 1.1 olarak gerçekleşti.

Dünya

Koronavirüs Fransa’daki tarihi lüks şato ve malikaneleri de vurdu
Dünya