Gökmen Özdenak
1 Eylül 2020

Korkmayın 6 ay erteleyin!


Türk futbolunu yönetenlere buna kulüpler de dahil baktığınız zaman kendi işlerinde başarılı ve iyi performans gösteren kişileri görmektesiniz. Ama futbolun başına geçtiklerinde zavallı halleri ortaya çıkıyor. Milyonlara hitap ettikleri için ‘Hata yaparsam’ korkusu var. Ne kadar çok korkarsan o kadar çok hata yaparsın. İşte bunu kulüp ve futbol yönetimindeki kişilerde görüyoruz. Çıkıp net olarak korkmadan bir karar veremiyorlar. Düşünün ekim ayında %30 seyiricili başlayacak diyorlar. 21 Eylül’de sınıflarda çocuklarımız ders görecek.

Buradan uyarıyorum, felaket gelmeden çare bulun! Siz korkuyorsanız ben söyleyim: Okulları da taraftarlı maçları da 6 ay daha erteleyin. Benim çocuklarım olsa bu şartlarda eğitimsiz kalacaklarını bilsem bile okula göndermem. Aynısını futbol taraftarı için de uygularım. Tabii ki futbol maçları taraftarsız keyif vermiyor. Hem okullarda öğrenci hem tribünde taraftarı istemelerinin ana nedeni ülkede ekonomi ve dolayısıyla futbol endüstrisi dibe vurdu. Bunun sonucunda korkak kararlar veriyorlar. Okulları da futbol liglerini de en az 6 ay, bu hastalık sıkıntıları bitene kadar erteleyin. Bitmezse de süreyi daha çok uzatın. Önce insan sağlığı…

Sorun da çözüm de Fatih Terim’de

Genel görüş şu; ‘Galatasaray transfer yapmıyor.’ Beni arayan taraftarlar, “Abi biz neden transfer yapmıyoruz” gibi sorular soruyorlar. Ben de şunu söylüyorum: ‘Bu Galatasaray kadrosu yeterlidir, fazlası bile var. Öncelikle Fatih Terim gibi bir teknik direktörünüz var. Her ne kadar geçmişteki otoriter tavrını gösteremese de gerekli disiplini sağlayamasa da hâlâ güvenilir bir hocadır.’ Bakın Galatasaray’ın geniş kadrosunda kimler var…

 

Kaleciler: Muslera, Fatih, Okan. Defans: Omar, Linnes, Şener, Luyindama, Marcao, Emin, Ahmet, Saracchi, Emre Taşdemir. Orta saha: Donk, Taylan, Belhanda, Emre Kılınç, Arda, Babel, Emre Akbaba, Feghouli, Ömer, Jimmy, Yunus, Sekidika. Forvet: Falcao, Diagne, Adem, Oğulcan. İşte kadro bu. Diğer kulüplerle kıyaslayın bakalım, en güçlü kadro kimde? Sorun bu oyuncuları disiplin altında tutup ne kadar koşturabileceğiniz. Takım oyunu içinde ne kadar verim alabileceğiniz önemli. Burada da iş Terim’e düşüyor. Duyuyorum ki Emre Akbaba adalesinden sakatlanmış ve bir süre sonra tekrar idmanlara başlayacakmış. Belli ki profesyonel yaşamıyor. Senin adalene değil vücudundaki en ufak kıla bile dikkat etmen lazım kopmasın diye.

Hazır takımın avantajı

Neye göre 10 yıl Şenol Güneş? Ben her zaman şunu demeni beklerdim senden, “Dünya 3.’sü olduk ama sahadaki oyuncular Fatih Terim’in UEFA kupasını aldığı oyunculardı. Taktik sıkıntısı çekmedim. Takım halinde mükemmel performans gösteren oyunculardan kurulu bir kadroydu. Kalede Taffarel’in yerine Rüştü’yü, Popescu’nun yerine de Alpay’ı koyarak dünya 3.’sü olduk.” Ama nerde… 10 sene değil 20 sene sonra bile ülke futbolu aynı sıkıntıyı çekecektir. Zaten iyi oynayan futbolcuları Avrupalılar kapıp götürüyor. Kendi sistemlerine dahil edip her sezon mükemmel performansı almayı biliyorlar.

Yazarlar

Korkmayın 6 ay erteleyin!
Gökmen Özdenak