Koah hastalarına hayati tavsiyeler

Koah hastalarına hayati tavsiyeler

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Reha Baran anlattı. Covid-19 vakalarında artışın devam ettiği bugünlerde KOAH hastaları tedbirlere herkesten daha fazla dikkat etmeli…

KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) Covid-19’a yakalanma açısından bir risk faktörü değildir. Ancak KOAH’lı bir hasta Covid-19’a yakalanırsa hastalığın kötüleşme riski ve ölüm oranı diğer hastalara göre daha fazladır. Prof. Dr. Reha Baran. ‘Bu nedenle pandemi sürecinde KOAH hastaları ekstra önlem almalıdır’ dedi ve tavsiyelerini şöyle sıraladı:

Prof. Dr. Reha Baran

1- KURALLARI UNUTMAYIN

Maske ve sosyal mesafe kuralları unutulmamalıdır. Özellikle dışarıdayken el hijyenine daha fazla önem verilmelidir. El dezenfeksiyonu için su ve sabun yeterlidir.

2- SİGARAYI BIRAKIN

Sigara ne kadar erken bırakılırsa solunum fonksiyonlarındaki bozulma hızı da o derece yavaşlar.  Böylelikle hastalığın ilerlemesi durdurulabilir. Tabii sigara içilen ortamlardan da mutlaka uzak durulmalıdır.

3- EVİNİZİ İYİ HAVALANDIRIN

Pandemi döneminde KOAH hastaları mümkün olduğunca evde kalmalıdır. Eve misafir kabul etmek riskli olacağı için bu dönemde sosyalleşmeye biraz ara verilmelidir. Sigara kadar toz da hastaları olumsuz etkiliyor. Bu nedenle evi belli aralıklarla havalandırmak çok önemlidir.

4- RAPORLU İLAÇLARI ECZANEDEN ALIN

Pandemi döneminde sürekli kullanılması gereken ilaçlar Covid-19’a etkisi olur korkusuyla alınmamaya başladı. Her şeyden önce KOAH hastalarının düzenli kullandıkları ilaçlarını bırakmamaları gerekir. Kullandıkları inhaler ilaçlar kortizon içerse de microgramlar düzeyinde olduğundan Covid-19’a bir yatkınlığı bulunmuyor. Hastalar raporlu ilaçlarını tekrar yazdırmak için hastaneye gitmek yerine, TC kimlik numarasıyla eczaneden alabilirler.

5- İLAÇLARINIZI BIRAKMAYIN

Oksijen tedavisi alan hastaların doktorlarının önerdiği şekilde ilaçları kullanmaya devam etmeleri gerekir. Nebulizatör aracılığıyla ilaç kullanımı Covid-19 enfeksiyonu olan veya şüpheli bile olsa hastalığın bulaşma ihtimalini artıracağından bu yöntem kullanılmamalıdır. Kullanımı gerekli olduğunda ölçülü doz inhalerler ve spacer adı verilen parçaların yardımı alınmalıdır.

6- KISA YÜRÜYÜŞLER YAPIN

KOAH hastaları kalabalık olmayan ortamlarda açık havada 30 dakika yürüyüş yapabilir. Bu yürüyüşler bağışıklık sistemlerini güçlendirmelerine katkı sağlar.

7- SAĞLIKLI BESLENİN

KOAH hastaları ideal kilolarını korumalı, aksi halde nefes darlığı derecelerini artırabilirler. Kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum açısından zengin beslenmeli, mevsimine uygun besinler ve bol sıvı tüketmeliler. KOAH’ta nefes darlığı, öksürük ve yorgunluk belirtileri ön planda olduğundan ve tüm bu belirtiler Covid-19 enfeksiyonuyla da oluşabildiğinden, hastaların dikkatli olmaları ve kliniklerinde bozulma hissederlerse doktorlarına görünmeleri, danışmaları veya Alo 184’ü arayarak bilgi almaları önemlidir.

Özlem UÇAR / KORKUSUZ

Sağlık

Koah hastalarına hayati tavsiyeler
Sağlık