KKTC’de seçim sonuçları belli oldu! İşte Kıbrıs seçimlerindeki oy oranları…

KKTC’de seçim sonuçları belli oldu! İşte Kıbrıs seçimlerindeki oy oranları…

KKTC’de Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. turunda oy verme işlemleri 18.00’da tamamlandı. UBP Genel Başkanı Başbakan Ersin Tatar ile Bağımsız aday Mustafa Akıncı’nın yarıştığı seçimde KKTC halkı verdiği oylarla gelecek beş yıl için yeni Cumhurbaşkanı olarak Ersin Tatar’ı seçti. Yaklaşık 200 bin seçmenin oy kullandığı KKTC cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ersin Tatar oyların yüzde 51,74’ünü, Mustafa Akıncı ise oyların yüzde 48,26’sını aldı.

KKTC’NİN YENİ CUMHURBAŞKANI ERSİN TATAR OLDU

Oy sayma işleminin 738 sandıkta sona ermesinin ardından resmi olmayan sonuçlara göre Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) adayı Ersin Tatar oyların yüzde 51,74’ünü alarak, seçimin galibi oldu.

Bağımsız aday Mustafa Akıncı ise oyların yüzde 48,26’sını aldı. 199 bin 29 bin seçmenin 133 bin 953’ü sandığa giderken, seçime katılım oranı yüzde 67,30 oldu. Öte yandan geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen 11 adaylı ilk tur seçimleri, en düşük katılım yüzdesi ile tarihe geçmişti.

ERDOĞAN’DAN TATAR’A TEBRİK

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar’ı şahsım ve Türk Milleti adına tebrik ediyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı seçilen Sayın Ersin Tatar’ı şahsım ve Türk Milleti adına tebrik ediyorum. Türkiye, Kıbrıs Türk halkının hak ve hukukunun korunması için gereken her türlü çabayı göstermeyi sürdürecektir” ifadelerine yer verdi. (İHA)

Dünya

KKTC’de seçim sonuçları belli oldu! İşte Kıbrıs seçimlerindeki oy oranları…
Dünya