Alper Mert
23 Ocak 2021

Kim kimi kurtarıyor?


Kulüplerimiz yıllardır süregelen savurganlık ve plansızlık sebebiyle resmen batmış durumda. Çıkış yolu için kanunlarla, Bankalar Birliği anlaşması ile tedbirler alınmaya çalışılırken özellikle kadro mühendisliği ve transfer tercihleri noktasında doğru adımların atılması gerekiyor. Ancak işin reytinginden dolayı bu transfer işleri başarısız sonuçlanana kadar sorgulanmıyor. Örneğin hep beraber Mesut Özil’in Fenerbahçe’ye, İrfan Can’ın ise Galatasaray’a transferini anlamlandırmaya çalışalım. Türkiye’nin en yüksek borca sahip kulüpleri arasında başı çeken Fenerbahçe ve Galatasaray, Mesut Özil ile İrfan Can’ı almasa kadro anlamında büyük eksiklikler yaşar mı? Erol Bulut’un elinde öyle ya da böyle artık oturmuş bir kadro var. Şu mali kriz ortamında Mesut gibi maliyet yönü yüksek bir oyuncuyu almasa Fenerbahçe şampiyon olamaz mı? Fenerbahçe’in en büyük eksiği Mesut’un oynadığı bölge mi? Ya da Galatasaray’ın elinde Emre Akbaba, Belhanda, Arda Turan varken, üzerine bu isimlerin hiçbirini satamamışken İrfan Can olmazsa, olmaz bir transfer midir?

Bu parasızlıkta asıl eksik bölgeleri bekler ve forvetken ortaya atılan rakamlar doğruysa 10 milyon Euro’yu bulacak bir bedel neden İrfan Can’a harcanacak? 5 milyon Euro artı Emre Akbaba gibi teklifle bu iş bitmezse İrfan Can da ödenecek bonservisin stresini yaşayacaktır.

Bu nasıl perhiz!

Fenerbahçe yaklaşık 1.5 senedir futbol oynamayan Mesut’u transfer etmese acaba kendisini hangi Avrupa takımı bu mali imkânlarla transfer ederdi? Ya da Galatasaray önceliği olmamasına rağmen ilginç şekilde İrfan Can için bu kadar istekli olmasa Başakşehir hangi Avrupa kulübünden 10 milyon Euro’yu bulan bir talepte bulunabilirdi? Şu tabloya bakınca Mesut mu Fenerbahçe’yi kurtaracak yoksa Fenerbahçe mi Mesut’u? Ya da gerçekleşmesi durumunda İrfan Can transferi Galatasaray’ı mı yoksa Başakşehir’i mi kurtaracak? Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu? Ortada bir transfer aklı var ama kimler neye göre belirliyor, anlayan bize de anlatsın.

Yazarlar

Kim kimi kurtarıyor?
Alper Mert