Ahmet Takan
23 Aralık 2021

Kim kimi kurtardı operasyonu!..


Destanlara meraklı, bayılan bir toplumuz…

Kötü mü?.. Bence değil…

Ancaak!.. Zaman zaman birileri çıkar, bunu ustaca kendi menfaatleri için  kullanır. Ahali de gerçeklilikle, kurgu arasındaki farkı hiç gözetmeksizin peşinden sürüklenir gider. Yani; zaafımızı kullanırlar, biz de o zaafımızın kullanılmasına müsaade eder asla sorgulama yapmayız. Destanların  vazgeçilmezi, kahramanlardır. Kimi zaman gerçek kimi zaman tamamen hayal ürünü…

Saray iktidarının 19 yıllık ömründe kurgu destanların başarısının ayrı ve önemli bir yeri vardır. Kahramanı Tayyip Erdoğan’dır. Ne zaman bir sıkışıklık olsa saray senaristleri devreye girer, bir kahramanlık destanı yazılır, yola devam edilir, gidilirdi. Özellikle son 2 yıldır, işlerin son derece kötü gitmesine rağmen büyük bir tıkanıklık yaşanıyordu sarayda…  Malzeme tümüyle hoyratça tüketilmişti!.. Erol Olçok’un vefatından sonra yeni başarı masallarının yazılmasında yaşanan sıkıntıyı hep bir ağızdan konuşur olmuşlardı. Ne denedilerse tutmadı… Bu yüzden saraydan kovulan, ballı kaymak pastasındaki paylarından olan nice fanileri gördük.

Saraydan bir süredir yüksek sesle duyulan sıkıntıydı; “Bize yeni bir destan lazım”…

★★★

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan hafta başında (Pazartesi) en en yeni ekonomik tedbir paketini açıkladı. 8 liradan 18 liraya çıkan dolar, bir gecede 13 liraya düştü. Ne olduğunu anlamadan, daha üzerinden 24 saat geçmeden anında sokağa çıkanlar, halay çekenler, ellerindeki dolarları yakanlar, döviz bürolarının önünde uzun kuyruklara girenler, sokaklarda arabalarında yüksek sesle mehter marşı ve Tayyip Erdoğan şarkıları çalanların görüntüleriyle ortalık şenlendi!..

Bir şey daha oldu…

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın “Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat” ürününü açıklamasından 24 saat geçmeden Halkbank’ın yayınladığı reklam filmi olay oldu!..

Oyuncu Kerem Alışık’ın oynadığı reklam filminde, Türk Lirası’nın önemine dikkat çekiliyordu. Halkbank’ın sosyal medya hesaplarından paylaşılan reklamda, “Paramızın gücüne güveniyoruz! Halkımızın bankamızda değerlendirdiği Türk Lirası’nın her kuruşunu Üreten Türkiye için kocaman bir desteğe dönüştürmek en temel görevimiz: Ne mutlu bize! Bağımsızlığımızın ve egemenliğimizin sembolü Türk Lirası ile halkımız kazanıyor, ülkemiz büyüyor!” ifadeleri kullanıyordu.

Belli ki, en en yeni ekonomik tedbir paketi ile birlikte algı operasyonu için önceden çok yoğun bir hazırlık yapılmıştı, açıklama yapılır yapılmaz da saniye kaybetmeden düğmeye basılmıştı…

Gerçek Gündem’in özel haberine göre, tartışma yaratan reklam filmini çeken ajans başkanı, Renosans Reklam Ajansı’nın sahibi Sedat Tunç, söz konusu reklamın neredeyse 1 yıl önce çekildiğini söyleyerek, Erdoğan’ın açıklayacağı tedbirlerle ilgili bilgileri olmadığını ifade ediyordu.

Onu sen benim külahıma anlat!.. O zaman neden 1 yıl beklediniz?.. Hadi safa yatalım; 1 yıl önce çektiğiniz o reklam filmi kimin aklına geldi de, tozlu arşivlerinizden çıkarıp size hemen yayınlayın talimatını verdi?..

★★★

Neden 8 lira civarında gezen doların başı boş bir şekilde, halkın canının acı acı yanması pahasına 18 liraya kadar yükselmesine müsaade  edildi?.. Sonra da bir gecede 5 lira birden düşürüldü?..

Beynimi, kemiren bir soruydu… Cevabını buldum; hem pazartesi gününden beri yaşanan gelişmeleri, algı oyunları takip ederek hem de saray kaynaklarımdan da teyit ederek:

(Belki bu Lütfi Elvan’ın görevden alınma sebeplerinden bir de olabilir)

En en yeni ekonomik tedbir paketinin mimarı damat Berat Albayrak. Bu iddiayı, yakın çevrelerine yüksek sesle söyleyen Bakanlar var.

-Paket üzerinde, damat Berat Albayrak’ın bürokratları uzun süredir çalışıyor ve hazırlık yapıyordu.  Tayyip Erdoğan, Berat Albayrak tarafından ikna edildikten sonra düğmeye basıldı.  Paket ile birlikte nasıl bir algı operasyonu yürütüleceği üzerinde de eş zamanlı yoğun bir çalışma yürütüldü. (Bu yazdıklarıma inanmayanlar, yandaş gazetelerin dünkü 1’nci sayfalarına ve manşetlerine aynı anda bakıversin)

Anlayacağınız… Doları tek başına yenen milli kahraman Tayyip Erdoğan yaratılıyor!.. Son çareleriydi… Hem de halkın acı acı canının yanması pahasına… Geçici bir refah pansumanı yaparak, sıcak para pompalayarak  acıları unutturabileceklerini sanıyorlar. Neden?..  Ahali destanlara pek düşkün ya!.. Bugüne kadar verilenleri hep yedi ya!.. Bakın, milli kahraman Tayyip Erdoğan büyük savaş verdi ve doları tek başına yendi… Var mı bunu yapabilecek başka baba yiğit?.. İnanmayan döviz büroları önünde dolarlarını bozdurmak için uzun kuyruklara girenlere bir de sokakta halay çekenlere sorsun!..

Saltanatın devamı için bir ülkenin bir milletin geleceği ile böyle son derecek riskli bir oyuna girişilmişken şu soruyu da sormadan edemeyeceğim:

Acaba bu en en yeni paket, kayınbaba Tayyip Erdoğan’ı mı yoksa damat Berat Albayrak’ı kurtarma (yeniden bir yerlere getirme) operasyonu mu?..

★★★

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, partisinin dünkü Meclis grup toplantısında, gelecek seçimlerin Haziran 2023’te yapılacağını yineleyerek erken seçim çağrılarına tepki gösterdi. “Bak Bay Kemal, noktalı virgül değil he, nokta koyuyorum. Erken seçim yok” ifadesini kullandı. Erdoğan’ın “erken seçim yok” yinelemelerine rağmen Ankara kulisleri “Nisan’da baskın seçim olmazsa Haziran’da erken seçim” diye ısrar edenlerle çalkalanıyor.

Ha, bir de… Maliye eski Bakanları Naci Ağbal ile Lütfi Elvan’ın Ali Babacan’ın partisi DEVA’ya geçmesinin an meselesi olduğu iddia ediliyor. Babacan’ın AKP’den gelen bazı transfer istekleri ile bu iki ismin katılımını şimdilik uygun bulmadığı, ileriki bir tarihe bıraktığı ileri sürülüyor.

★★★

Ulu Tanrı, tüm şehitlerimizle birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun kahraman silah arkadaşlarına rahmet etsin. Nur içinde yatsınlar. Mekanları cennet olsun.

Yazarlar

Kim kimi kurtardı operasyonu!..
Ahmet Takan