Kaşıkçı Elması’nın kaybolduğu iddia edilmişti: Açıklama geldi

Sosyal medyada, Kaşıkçı Elmasının kaybolduğu iddia edildi. İddialara ilişkin açıklama yapan Topkapı Sarayı Daire Başkanı İlhan Kocaman, “Müzeciliğin gerektirdiği her türlü güvenlik tedbirleri altında bunları muhafaza ediyoruz. Bu konu daha önce de speküle edilmişti. Sahtecilikle ilgili bir durum asla söz konusu değildir. Eser, 32 aydır bu salonda sergileniyor” dedi.

Sosyal medyada, Topkapı Sarayı Müzesinde sergilenen çevresi çift sıra olacak şekilde 49 tane elmas ile süslenmiş, 86 karat ağırlığındaki Kaşıkçı Elmasının kaybolduğu iddia edildi. 14 Ekim 2019 tarihinden itibaren Topkapı Sarayının Dış Hazine Bölümünde sergilenen ve ziyarete açık olan elmasın kaybolduğu iddialarına ilişkin Topkapı Sarayı Daire Başkanı İlhan Kocaman, bugün açıklamalarda bulundu.

“SPEKÜLE EDİLEMEZ GÜVENLİK ÖNLEMLERİNİN TAMAMI ALINARAK SERGİLENİYOR”

Kocaman, “Topkapı Sarayında bulunan yaklaşık 200 bin tarihi eser Milli Saraylar Başkanlığına Topkapı Sarayının bağlanmasıyla birlikte yaklaşık 12 ayrı komisyon kuruldu. Bu eserlerin sayımı sırasında ve komisyonda sarayın uzman elemanlarının yanında, üniversitelerimizdeki uzman akademisyenlerimiz de bu komisyonda yer aldı. Eserlerin tamamı tek tek dikkatli ve titiz bir şekilde incelendi. Bunların hepsi tek tek gözden geçirildi. Envanter kayıtları karşılaştırıldı ve birçoğu sergilenmeye başladı. Topkapı Sarayında sergilenen eserlerin neredeyse tamamı hiçbir şekilde güvenlik açısından veya diğer konularda speküle edilemez çünkü bu eserler her türlü müzecilik açısından gerekli güvenlik önlemlerinin tamamı alınarak sergilenmektedir” dedi.

“HABERLERİN KASITLI OLDUĞUNA İNANIYORUZ”

Dış Hazine Bölümünde yer alan Kaşıkçı Elması ve Topkapı Hançerinin en çok sorulan eserler arasında yer aldığını belirten Kocaman, “Fatih Köşkünde sergilenen bu eserler köşkün restorasyona alınması nedeniyle depoya kaldırılmıştı. Biz ziyaretçiler görsün diye bu salona getirdik ve burada ziyaretçilerimizin görmesini sağlıyoruz. Güvenlik konusunda da her türlü önlem alınmıştır. Alınmaya devam etmektedir. Özellikle Kaşıkçı Elmasıyla ilgili daha önceden de spekülatif haberler çıkmış ve o dönemin yönetimi üniversitelerde komisyonlar oluşturarak bunlarla ilgili araştırmalar yaptırmış ve eserle ilgili raporlar da daha önceden de kamuoyuyla paylaşılmıştı. Haberlerin kasıtlı olduğuna inanıyoruz. Şu dönem özellikle pandemiden sonra yaklaşık 10-15 bin ziyaretçimiz her gün burayı ziyaret ediyor. Bu dönem bunun gündeme gelmesi biraz da turizmi baltalamak amacı olduğunun kanaatindeyiz” diye konuştu.

(DHA)

Gündem

Kaşıkçı Elması’nın kaybolduğu iddia edilmişti: Açıklama geldi
Gündem