Utkan Aydın
4 Haziran 2021

Kapıdaki tehlike: Başarı tuzağı


Beşiktaş garip kulüp. Yokluktan başarı çıkarırken varlıktan kriz yaşamayı beceriyor. FEDA döneminde kurulan oluşumun meyvelerini Teknik Direktör Şenol Güneş ile toplayabildi mesela. Ama aynı başkanla 2018’de 90 milyon Euro’luk takım ilk ikiye giremedi.

Ahmet Nur Çebi ve ekibi, batak halde aldığı kulübü Teknik Direktör Sergen Yalçın’a emanet ettikten sonra çifte kupalı şampiyonluğu yaşadı. Rakiplerinden çok daha az bütçeyle, daha az rotasyonla vesaire vesaire… Şimdi Çebi’nin önünde ise Fikret Orman’ın yaşadığı sorun var: Başarı tuzağı. Yeni şampiyonluklara ancak daha fazla para harcayarak ulaşılabileceği fikri. Bunun emarelerini görmedik değil. Çebi, harcama limitleri için kendi kulübüne torpil geçilmesini istedi. Beşiktaş’ın torpile mi ihtiyacı var ya da fazla para harcamaya? Hocasının oluşturduğu takım ruhuyla, maaşların zamanında ödenmesiyle, 20 yaşındaki kaleciyle, milletin kapıdan kovduğu yıldızlarla şampiyonluk geldi. Şimdi bu başarıyı çöpe atıp yine paraları saçmak kendi misyonuna ihanet değil midir?

Beşiktaş’ın torpile değil, akla, mantığa ve doğru planlamaya ihtiyacı var. Bunlar olursa kalıcı başarıların kapısı açılır. Başarı tuzağına düşülür ve aynı hatalar tekrarlanırsa sonu felaket olur. Bunu da 3.5 milyar TL’lik borcun üzerinde oturan Başkan Çebi’den daha iyi kim bilebilir?

Yazarlar

Kapıdaki tehlike: Başarı tuzağı
Utkan Aydın