Kanser hastalarına pandemi önerileri

Kanser hastalarına pandemi önerileri

Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Yeşim Yıldırım anlattı. COVID-19 pandemisi herkesin  hayatında birçok düzeni değiştirdi. Kanser hastalarında da bu  süreç biraz daha kaygıları artırdı. Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Yeşim Yıldırım, kanser hastalarına tedavi, beslenme ve grip-zatürre aşıları ile ilgili önemli tavsiyelerde bulundu…

HASTALAR NELERE DİKKAT ETMELİ?

Gerek tedavisi devam eden gerekse sadece takip sürecinde olan hastalar kalabalıktan uzak durmalı (toplu organizasyonlar, kapalı alanlarda yapılan her türlü toplantılar). Hastane tedavi ve muayene sırasında kişisel koruyucu ekipman (maske, eldiven, siperlik) kullanılmalı. Dünya Sağlık Örgütü’nün tarif ettiği şekilde eller çok iyi bir şekilde yıkanmalı ve son olarak da COVID-19 semptomu olan yakın ve tanıdıklarla  görüşülmemeli, COVID-19’un  yoğun olduğu bölgelere seyahat edilmemeli.

SAĞLIKLI BESLENMEK ÖNEMLİ

Doğru beslenme  hem sağlıklı yaşam için hem hastalık zamanlarında  iyileşmeye yardımcı olmada çok önemli bir unsurdur. Birçok internet sitesinden “özel bir diyet” ile kanserin yok edilebileceği, geri gelmesinin önlenebileceği, vegan ya da çiğ beslenmenin gerektiği gibi mesajlar duyabilirsiniz. Aslında özel bir yeme planlanının kanseri iyileştirdiğine dair destekleyici bilimsel çalışmalar yoktur. Hayatın her aşamasında olduğu gibi beslenmede de sihirli formül ‘denge’dir, yani dengeli beslenme. Dengeli beslenme, yağ oranı düşük etler, meyveler, sebzeler, tam tahıllar ve yağ oranı yüksek olmayan süt ürünlerine soframızda yer verirken tuz, şeker, kafein tüketimini limitli tutmak önemlidir.

AŞI YAPTIRMALARI GEREKİR Mİ?

Öncelikle halihazırda kemoterapi, radyoterapi, akıllı ilaçlar, immünoterapi ya da uzun süre steroid kullanan hastalarda grip aşısı, bağışıklık sisteminin yeterince antikor cevabı oluşturamamasından dolayı etkin olmamaktadır ancak canlı aşı olmadığından kullanımı güvenlidir. Aşının yeterli  koruyucu cevabı oluşturabilmesi için tedavilerin bitmiş olması ya da mutlaka yapılması gerekiyorsa  en azından tedavi ve aşı arasında 2-3 hafta süre olması tavsiye edilir.  Aşı yapılması için en uygun zaman aralığı eylül ayı sonlarından kasım ayı ortasına kadar olan süredir. Önemli bir noktayı hatırlatmak gerekirse, grip aşısı coronavirüse karşı koruyucu değildir. Zatürre aşısı için ise; 2 çeşit pnomokok (zatürre) aşısı vardır, akut ya da kronik lösemi hastalarında ya da dalağı alınmış (splenektomi) hastalarda her iki aşı da yapılmalı. Ayrıca 65 yaş üstüne, kanser ve diğer kronik hastalığı olanlara da önerilmektedir.

SOSYAL YAŞANTILARI NASIL DÜZENLENMELİ?

Sosyal izolasyon birçoğumuz için ciddi bir stres ve endişe nedeni oluyor. Bu durumla baş edebilmek için yine teknolojik gelişmelerden yaralanarak görüntülü görüşmeler yapılabilir. Bunun yanı sıra mümkün olduğunca kalabalıktan uzak  açık hava mekanlarından, orman alanlarından da yaralanabiliriz. Ayrıca stresi azaltıp, ruhsal ve bedensel sağlığı  korumaya ve güçlendirmeye yönelik spor, yoga, meditasyon, nefes egzersizleri, hobiler, sesli kitaplar, online sergiler, seminerler gibi birçok aktiviteye  internet üzerinden kolayca ulaşıp katılarak,  hayatın içinde daha enerjik, mutlu  ve stresten arınmış olarak yer alabiliriz.

TEDAVİLER AKSATILMAMALI

Teknolojinin sağladığı imkanlarla örneğin  görüntülü görüşme yöntemleri ile hastalarla gerekli konsültasyonlar, tedavilerinin takibi, yan etki değerlendirilmesi, diyet kontrolü, sağlıklı yaşam tavsiyeleri, sağlık eğitimi gibi hizmetler güvenli  bir şekilde verilebiliyor. Bu görüşmelerin verimli olabilmesi için görüşme  öncesi hastalara  sormak istedikleri soruları yazıp hazırlanmalarını tavsiye ediyoruz. Ancak kemoterapi, immünoterapi veya özel tetkik gibi hastaneye gitmelerini gerektiren durumlar olduğunda tedavilerini aksatmamaları, ertelememeleri ve gerekli önlemleri alarak hastaneye gitmeleri çok önemli.

Özlem UÇAR / KORKUSUZ

Sağlık

Kanser hastalarına pandemi önerileri
Sağlık