Gökmen Özdenak
26 Temmuz 2022

Kalitesiz rekabet!


Üzülerek görüyorum ki geçmişte tribünleri dolduran 4 büyük kulübün rekabeti artık bitti. Birbirinden nefret eden taraftar toplulukları oluşturdular. Artık bunun önüne geçebilmeleri de çok zor. Her sezon başı, “Mükemmel bir rekabete sahne olacak Süper Lig’de tribünler dolacak, izleyenler coşacak” tarzında söylemleri duyuyoruz. Ben yıllardır bu cümleleri işitiyorum. Şimdi geçen sezonu ele alalım. Trabzonspor 38 yıl sonra şampiyonluğa ulaştı. Ortalama seyirci 23 bin, tarihinin en kötü sezonunu geçiren Galatasaray 18 bin, son anlarda toparlanan Fenerbahçe 17 bin, Avrupa’da istediğini bulamayan Beşiktaş ise 15 bin… 4 takımın ortalama stat kapasitesi 40 binin üstünde! Yani yarısını bile dolduramamışlar. Bunun nedeni kötü rekabet ortamında birbirlerini daha da dibe çekmeleri ve taraftarlarını kötü futbola mahkûm etmeleri. Artık bu böyle yürümez!

Fenerbahçe, dünyaca ünlü Jorge Jesus’u getirdi ancak yapılan sözleşme sadece 1 yıllık. Artık Türkiye’ye gelen hocalar da ülke futbolunda uzun süreli ve geleceğe yönelik planlamaların olmadığının farkında. O yüzden kulüplerin geleceğini kurtaracak planlamalar yapmak yerine kısa yoldan başarıya ulaşmak için hamleler yapıyorlar. Bunun kolayı da bolca transferden geçiyor.

Yapılacak transferlerde mevkilerin özelliklerine göre birbirini tamamlayan oyuncular bulmak zorundalar. Ancak Türk futbolunda transferler maalesef şova yönelik, geçmişi parlak ancak mevcut durumu iyi olmayan isimlere milyon Euro’lar vermek üzerine kurulu. Bu oyuncularla gelişemeyiz. Oyuncu gelişemiyorsa, değişemiyorsa en önemlisi geriye gidiyorsa bu sorunu kim çözecek? Tabii ki teknik direktör. Maalesef Türkiye’de bu sorunları çözecek hoca da ben göremiyorum. Bu sezon da takımlarımızın işi çok ama çok zor…

Yazarlar

Kalitesiz rekabet!
Gökmen Özdenak