Kemal ÖZCAN
23 Aralık 2020

Kadınlarda orgazm problemi yaygın ama…


Kadınlarda boşalma ve orgazm erkekler gibi kolay ve çabuk değildir. Ancak bu sorunu çözmek çok da zor değil…

Neden böyle bir sorun yaşıyorum?

SORU:

Ben 25 yaşında bekar bir bayanım. Mastürbasyon yapıyorum ama bir türlü boşalamıyorum. Fantezi de kuramıyorum, boşalma sorunu yaşamamın nedeni bu olabilir mi? S.M./Adana

CEVAP:

Kadınlarda boşalma ve orgazm erkekler gibi kolay ve çabuk değildir. Bunu istemesi, kendini kasıp gevşeterek orgazm simülasyonu yapması gerekir. Ama asıl önemli olan bütün duygu, düşünce ve davranışların merkezi olan beynin cinsel uyaranla yeterince beslenmesi ve uyarılmasıdır. Burada devreye duyumlar ve fanteziler girer. Eğer uyarı amaçlı dokunmalara cinsel bir anlam yüklemezseniz tüm çabanız boşa gider. Zihni beslemenin yolu erotik romanlar okuyup, erotik filmler seyretmek, kendini okuyup gördüklerinin içinde hayal etmektir. Bunları yaptığınızda ve yeterince uyarılma sağladığınızda boşalma ve orgazm kendiliğinden gerçekleşecektir.

Bu durumda evlilik yapabilir miyim?

SORU:

33 yaşındayım ve kendimi bildim bileli bir sertleşme sorunum var. Doktorlar evlenmeden anlayamayız diyor. Bu durumda evlenebilir miyim? H.G./Balıkesir

CEVAP:

Sertleşme sorununda eğer sorun organikse ilaç, vakum cihazları, çeşitli ameliyatlarla çözüm bulunurken, eğer psikolojik nedenlere bağlı ise cinsel terapi ile yardımcı olunur. Bir cinsel işlev bozukluğunun, cinsel olgunlaşmanın başladığı yani ergenlik döneminden itibaren olmasına birinci derecede cinsel işlev bozukluğu denir. Nedeni genellikle organiktir. Yani hormon seviyesi, damar ya da sinir sorunları gibi nedenler olabilir. Sizin sorununuz evleneceğiniz kişiyi önceden haberdar edip onayını aldığınız sürece evlenmeye engel bir durum değildir. Cinsel çekimin yüksek olduğu bir ilişkide sorun yaşamayabilirsiniz. Yaşarsanız da mutlaka bir çaresi vardır.

Seks sırasında acele etmek doğru mu?

SORU:

3 yıldır evli 28 yaşında bir kadınım. Eşim ön sevişmek için çok acele ediyor. Ön sevişme ne kadar sürmeli? E.R./Artvin

CEVAP:

Kısa tutulan bir ön sevişme cinselliği olumsuz etkilediğinden, süresi olabildiğince uzun olmalıdır. Çünkü cinselliğin yüzde 90’nı dokunulmaktan haz almak ve dokunarak haz vermektir, yani sevişmektir. Geri kalan yüzde 10’luk kısmı yani penisin vajinaya girmesini sorunsuz yaşamak için uzun bir ön sevişme gerekir. Bu sayede çiftler hem kendilerini ve partnerlerini keşfedebilir, hem de daha kolay orgazm olabilir. Kadın ve erkeğin uyarılma süreleri genelde farklıdır, kadınlar erkeğe oranla daha geç uyarılırlar. “Cinselliğin başlangıcı iyi olmalı ki devamı ve sonucu da iyi olabilsin” mantığından hareketle, 15-30 dakikalık ön sevişme yeterli görülmektedir.

Yazarlar

Kadınlarda orgazm problemi yaygın ama…
Kemal ÖZCAN