Kabineye yeni bakanlar geliyor

Kabineye yeni bakanlar geliyor

CHP’li Barış Yarkadaş, AKP kulislerinde dolaşıp yaşanacak gelişmeleri sıraladı… Yarkadaş, “Mini kabine revizyonu erkene çekilecek. Kabineye 2 bakan eklenecek, bazı isimler koltuğu bırakmak zorunda kalacak” dedi…

CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, AKP kulislerinden edindiği bilgileri Twitter’dan takipçileriyle paylaştı. Yarkadaş, önceki günkü Twitter paylaşımlarına ek olarak yeni gelişmeleri “Ankara çok sıcak gelişmelere gebe” sözleriyle duyurdu.

CHP’li Yarkadaş, ilk paylaşımlarında “İçişleri, Dışişleri, Hazine ve Adalet Bakanlığı’ndaki olası kabine revizyonu AKP’lileri hayli heyecanlandırıyor. Mustafa Doğan İnal da Nurettin Canikli de bakanlık için düşünülen isimler arasında” dedi.

Partide, Bülent Turan ile Mehmet Muş çekişmesi olduğunu belirten Yarkadaş, “AKP içindeki gerilim, Naci Ağbal’ın atanmasından çok önce başlamış. Albayrak gelişmeleri gördüğü için Londra’da ev bakıyor” dedi. Yarkadaş’ın AKP’de yaşanacağını iddia ettiği olası gelişmeler şöyle:

– AKP MYK’sında bugün (dün) gelişmeler ele alınacak. Albayrak, yeni dönemde hiçbir görev almayacak.

– Taban panik yaşamasın diye Albayrak’ın istifası sonrası bakanlıkların bölüneceği, sistemin daha iyi işlemesi için buna ihtiyaç duyulduğu anlatılacak. Büyük kongre sonrasına ertelenen bakanlıkların bölünmesi öne çekilecek. Değişiklikler kamuoyuna yarın (bugün) açıklanacak.

– Hazine ve Maliye Bakanlığı ikiye bölünecek. Aile ve Çalışma Bakanlığı da ikiye ayrılacak. Ticaret Bakanlığı’na bağlı “Dış Ticaret” kurumu Hazine Bakanlığı’na katılacak. Hazine Bakanlığı’na ise “ılımlı, piyasaların da kabul edeceği” bir isim getirilecek.

– Kamuoyuna “ayaktayız” mesajı vermek için de kongre sonrası planlanan ‘mini kabine revizyonu’ erkene çekilecek. Böylece kabineye hem artı 2 bakan eklenecek hem de bazı isimler koltuğu bırakmak zorunda kalacak. Şu aşamada Süleyman Soylu için bir risk yok. Soylu, Bahçeli’nin olmazsa olmazı. Tarım ve Adalet bakanlıklarında değişim olabilir.

İsmail YILMAZ/KORKUSUZ

Gündem

Kabineye yeni bakanlar geliyor
Gündem