James Webb Uzay Teleskobu hedefi L2 noktasına ulaştı

Fransız Guyanasındaki Avrupa Uzay Limanından 25 Aralık 2021de Ariane 5 roketiyle fırlatılan ve uzaya fırlatılan en güçlü teleskop olduğu belirtilen James Webb Uzay Teleskobu hedefi ikinci Lagrange noktasına (L2) ulaştı.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansından (NASA) yapılan açıklamada, Webb’in, yörüngeye girmek üzere fırlatma sonrası son rota düzeltmesini tamamlamak için yerleşik roket iticilerini yaklaşık 5 dakika (297 saniye) ateşlediği ve Dünyadan 1.5 milyon kilometre uzaklıkta olan L2 noktasına ulaştığı belirtildi. Webbin, tüm görevi boyunca Dünya ve Güneş’in yerçekimini dengeleyen uzayda bir nokta olan L2 yörüngesinde döneceği ifade edildi. Ayrıca, L2’de Dünya ile aynı doğrultuda Güneş’in yörüngesinde dönmenin, teleskobun araçlarını ‘aşırı’ soğuk tuttuğu ve her an gökyüzünü gözlemlemesi için olanak sağladığı belirtildi.

WEBB, EVİNE HOŞ GELDİN

Açıklamada NASA Yöneticisi Bill Nelsonun ifadelerine de yer verildi. Webb, evine hoş geldin diyen Nelson, “Webb’in bugün L2’ye güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlayan tüm sıkı çalışmaları için ekibe tebrikler. Evrenin gizemlerini ortaya çıkarmaya bir adım daha yaklaştık. Ve bu yaz Webb’in evrenle ilgili ilk yeni görüşlerini görmek için sabırsızlanıyorum!” ifadelerini kullandı

Öte yandan, teleskobun optiklerinin titizlikle hizalanması için mühendislerin ‘karmaşık’ 3 aylık sürece başlayacakları ifade edilirken, Webb’in görevine başlaması için Haziran’a kadar enstrümanlarını kalibre edeceği ve soğumaya devam devam edeceği belirtildi.

25 ARALIKTA FRANSIZ GUYANASINDAN FIRLATILMIŞTI

James Webb Uzay Teleskobu Fransız Guyanasındaki Avrupa Uzay Limanından Avrupa Uzay Ajansının (ESA) Ariane 5 roketiyle 25 Aralık 2021te fırlatılmıştı.

ESAnın internet sitesinde yer alan bilgilere göre, James Webb Uzay Teleskobu şimdiye kadar uzaya fırlatılan en büyük, en güçlü teleskop olacak. Uluslararası iş birliğinin bir parçası olarak ESA, Ariane 5 fırlatma aracını kullanarak teleskobu fırlatma hizmetini sağladı. NASA, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Kanada Uzay Ajansı (CSA) arasındaki uluslararası bir ortaklık olan teleskobun, evrenle ilgili soruları yanıtlamak ve astronominin tüm alanlarında çığır açan keşifler yapmak için tasarlandığı ifade edilmişti.

NASAdan paylaşılan bilgiler göre, teleskop adını NASA ikinci yöneticisi olan ve Apolloya öncülük etmesiyle tanınan James E. Webbden alıyor. (DHA)

Dünya

James Webb Uzay Teleskobu hedefi L2 noktasına ulaştı
Dünya