Barış Yarkadaş
15 Temmuz 2021

İşte kokain ticaretinin belgesi…


KRT TV’de yayımlanan Şimdiki Zaman’ın bu haftaki konuğu CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat’tı. Polat, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen’le birlikte uyuşturucu operasyonlarına ev sahipliği yapan Mersin Limanı’na giderek, ciddi bir araştırma yapmış ve çok sayıda belgeye ulaşmıştı. CHP’li Polat, Gürkan Hacır’ın sunduğu, benim Aytunç Erkin ve Barış Doster’in de konuk olduğu yayında bu belgeleri  kamuoyu ile ilk kez  paylaştı.

Mahir Polat’ın TV ekranında gösterdiği belgelerin her biri dehşet vericiydi…

İşte o belge

KUTULARIN İÇİNE SAKLANIYOR

Örneğin 16 Haziran 2021 tarihli Mersin Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü imzalı ‘’Olay, Sayım, Tespit, Tartım, Cumhuriyet Savcısı ile Görüşme ve El Koyma Tutanağı’’nda, görevli memurların 1000 paket kokain yakaladığı belirtiliyor. Görevli memurlar, yeterli sayıda X-Ray cihazı olmamasına rağmen, muz kutuları içine saklanmış uyuşturucuyu bulup çıkarıyor.

Tabii bu operasyonlarda yer alan ‘Narkotik Dedektör Köpekleri’ni de unutmamak gerekiyor. Tutanakta, operasyona katılan ve uyuşturucuyu bulan Lia, Nixe, Odin ve Jack isimli köpeklerin isimleri de tek tek yazılmış.  14 Haziran 2021 tarihli bir diğer belgede ise yine aynı dairenin, benzer miktarda kokain maddesi yakaladığı belirtilerek, ‘’mal’ın savcıya teslim edildiği kayıt altına alınıyor.

FİLM GİBİ…

Mahir Polat’ın, CHP’li Alpay Antmen’le birlikte edindiği tutanaklarda, kokainin Ekvador’dan hangi şirket tarafından gönderildiği ve Mersin’de hangi şirketin limanına getirildiğine dek onlarca ayrıntı var. Şirketler, şirketlerin sahipleri, limanın bulunduğu bölge detaylıca anlatılıyor. Kokainin içine saklandığı muz kutuları, ikiz mühürler, dedektör köpekleri ve kör noktalar; adeta bir macera filmini andırıyor.

Ancak  ne ilginçtir ki; bizim film gibi izlediğimiz bu operasyonların nasıl sonuçlandığı bilinmiyor.  İktidar her seferinde övünerek ‘’Kokain yakaladık’’ diyor ama sonrasını kamuoyuyla paylaşmıyor. Bu ise  “Acaba bu insanlık suçunu işleyenler korunup kollanıyor mu?” sorusunu da beraberinde getiriyor.

Türkiye nasıl kokain cenneti oldu?

Mahir Polat ve Alpay Antmen’in birçok riski göze alarak kamuoyuyla paylaştığı belgeler, Türkiye’nin adeta bir ‘’yol geçen hanı”na dönüştüğünü gösteriyor. Polat’ın canlı yayında gösterdiği belgelere göre, Mersin Limanı’nda “kör nokta” olarak bilinen bölgeler var. Uyuşturucu, Ekvador’dan Türkiye’deki alıcıya gönderilmek için muz kutuları içinde yola çıkarılıyor. Gemi bu kör noktaya yanaşarak, denetime girmeden ‘’mal’’ı teslim ediyor. Sonra da ‘’ikiz mühür’’ denilen mühür, sanki hiç açılmamış gibi yeniden kapıya vuruluyor. Gemi muzu indirmek için limana yanaşıp denetime girince, sanki her şey olağanmış gibi bir hava yaratılıyor.

Mahir Polat

CESARETİN SEBEBİ NE?

Esas mesleği Gümrükçülük olan Mahir Polat, hem sisteme hem de işleyişe hakim olduğu için bu iğrenç ticaretin nasıl ve hangi yollarla gerçekleştiğini tüm detaylarıyla anlattı. Polat’a canlı yayında “Peki bu kadar çok uyuşturucu neden Türkiye üzerinden dağıtılıyor? Bu cesaret nereden kaynaklanıyor?” diye sordum. Polat, “Bunun en önemli sebebi, Türkiye’nin uyuşturucu ticareti yapanlara yönelik tutumu” dedi. Ardından da ekledi: “2004 yılından beri, uyuşturucu ticareti yapanlara verilen cezalar sistematik bir biçimde azaltıldı. Bu da suçun karşısındaki caydırıcılık unsurunu ortadan kaldırdı. Bir eroin ya da kokain baronu, cezalar az olduğu için mutlaka suç işleyecek birilerini buluyor ve Türkiye üzerinden malını dağıttırabiliyor…”

Alpay Antmen

ACI TABLO

Demek ki; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun TV ekranlarında polise verdiği “Uyuşturucu ticareti yapanın ayağını kırın” şeklindeki hukuk dışı talimatın hiçbir caydırılığı yok… Türkiye, görüldüğü üzere,  20 yıldır sözde muhafazakar bir iktidar tarafından yönetiliyor ama bir yandan da uyuşturucu baronlarının cenneti haline geliyor. Elimizdeki bilgi ve belgeler, Türkiye’nin neredeyse bir transit geçiş güzergahına ve karlı bir pazar haline dönüştüğünü gösteriyor. Acı ama gerçek tablo bu…

Yoksulluğun can yakıcı fotoğrafı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun önceki gün yayımladığı bir videoda yer verdiği bilgiler, AKP iktidarının Türkiye’yi nasıl yoksullaştırdığının en çarpıcı fotoğrafı… İmamoğlu, kurban bayramı öncesi yurttaşlara yaptığı açıklamada, “İstanbul Vakfı’na kurban bağışı yapın. Çünkü İstanbul’da 300 bin eve hiç et girmiyor. 400 bin ev ise ayda sadece bir kez et tüketebiliyor” diyor.

İmamoğlu

ÇİFTE MAAŞA DEVAM…

Türkiye’nin en büyük kentinde yaşanan bu yoksulluk, hepimizin içini acıtıyor. Ancak iktidardakiler bu tablodan utanmak yerine, üçer beşer maaş almaya ve günlerini gün etmeye devam ediyor. Sanırım ‘’Ar damarı çatlamış, utanması kalmamış” sözü tam da bugünler için söylenmiş…

ÇAĞRI

Bir iktidar halktan kopunca, o halkın acısını, çilesini, derdini ve ızdırabını duymaz olur. AKP, kendisi zenginleşirken halkı yoksullaştırıyor. Yoksulluğun can yakıcı fotoğrafını ortadan kaldırmanın yolu ise ‘şimdilik’ dayanışmadan geçiyor. İktidarın değiştiği dönemde ise yoksulluğu yok edecek gerçekçi formüller üretmek gerekiyor. Bu yüzden, karınca kararınca da olsa bu bayramda bir aile ile dayanışma gösterin ve tencerelerinin kaynamasına vesile olun…

Yazarlar

İşte kokain ticaretinin belgesi…
Barış Yarkadaş