İşte dünyanın en mutlu ülkeleri: Bakın Türkiye kaçıncı sırada!

İşte dünyanın en mutlu ülkeleri: Bakın Türkiye kaçıncı sırada!

Dünyanın en mutlu ülkeleri sıralamasında Finlandiya birinci olurken, Afganistan 149 ülke arasında son sırada yer aldı. 2017’de 69. sırada yer alan ve geçen sene 93. olan Türkiye, bu yıl 104. sıraya kadar geriledi.

149 ülkeyi kapsayan ve insanların kendi yaşamları ile ilgili değerlendirmeleri baz alınarak ne kadar mutlu olduklarına göre sıralayan Dünya Mutluluk Raporu’nun 2021 yılı sonuçları açıkladı.

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı’nın hazırladığı rapora göre, Finlandiya, Danimarka, İsviçre ve İzlanda ilk dört sıradaki yerlerini korudu. Geçen rapor döneminde 5. sırada yer alan Norveç 6. sıraya gerilerken, Hollanda 5. sıraya yükseldi.

Raporda, hem mutluluk hem de başarılı pandemi stratejisinde kilit faktörün “güven” olduğuna işaret edildi. Gelir adaletinde ve kamu kurumlarına güvende daha iyi durumda olan ülkelerin, virüsle daha iyi mücadele ettiğine dikkat çekilen raporda, Finlandiya’da pandemide 1 milyon kişi başına ölümlerin 150’de kaldığı, dünya ortalamasının ise 980 olduğu belirtildi.

TÜRKİYE GERİLEMEYE DEVAM ETTİ

Türkiye’nin son yıllarda ekonomi, demokrasi, hukuk ve özgürlükler alanında kaydettiği gerileme, mutluluk endeksine de yansıdı.

2017’de 69, 2018’de 74, 2019’da 79, 2020’de 93. olan Türkiye, son mutluluk sıralamasında 104. sıraya geriledi.

Listede, dünyanın en büyük ekonomisi olan ancak pandemide en çok vaka ve ölüm sayısına ulaşan ABD 19. sıraya geriledi. Bir önceki raporda ABD, 18. sırada yer alıyordu.

Dünya Mutluluk Raporu, Gallup World Poll verileri ile hazırlanıyor ve Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı (Sustainable Development Solutions Network) tarafından yayımlanıyor.

Kaynak: Sözcü

Yaşam

İşte dünyanın en mutlu ülkeleri: Bakın Türkiye kaçıncı sırada!
Tv