İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi Kasım’da 48.9’a geriledi

İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi Kasım’da 48.9’a geriledi

Türkiye imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, Kasım’da 48.9a geriledi ve ihracatçıların talep koşullarında son beş aydır ilk kez bozulmaya işaret etti.

Endekste eşik değer olan 50nin üzerinde ölçülen tüm rakamlar ihracat ikliminde iyileşmeye, 50nin altındaki değerler ise bozulmaya işaret ediyor.

İSO açıklamasında, “Ekim’de 51.2 olarak ölçülen İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, Kasım’da 48,9a geriledi ve ihracatçıların talep koşullarında son beş aydır ilk kez bozulmaya işaret etti. İhracat iklimindeki bozulma büyük ölçüde Covid-19 salgınının ikinci dalgasının yeniden kısıtlamalara yol açtığı Avrupadaki gerilemeden kaynaklandı” denildi.

IHS Markit Ekonomi Direktörü Andrew Harker, İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi’ne ilişkin değerlendirmesinde şunları söyledi:

“Kasım ayında Türk imalatçılarının ana ihracat pazarlarında farklı eğilimler gözlendi. Covid-19 salgınının ikinci dalgasının yeniden kısıtlamalara yol açtığı Avrupanın büyük bölümünde talep koşulları zayıfladı. Öte yandan, güçlü iyileşmenin devam ettiği ABD, anket kapsamında takip edilen tüm ülkeler arasında en yüksek oranlı büyümeyi gerçekleştirdi. İmalatçılar, Avrupadaki otoritelerin virüs konusunda kontrolü hızlı bir şekilde ele geçirmelerini ve ekonomilerin hızlı bir şekilde yeniden açılarak büyüme eğilimindeki ABDye katılmalarını umacaklar.”

İSO açıklamasında şu bilgiler verildi:

“İtalya, Fransa, İspanya ve Yunanistanda ekonomik aktivite keskin düşüşler kaydetti. Sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulamaya konulmasına bağlı olarak düşüş hızları önceki aya göre arttı.

“Birleşik Krallık son çeyreğin ortasında daralma bölgesine girdi. Üretimde kaydedilen ılımlı gerileme dört aylık genişleme eğilimini sona erdirdi. Avrupadaki genel eğilimden farklı olarak, Almanyanın talep koşullarındaki iyileşme devam etti.

“Ekonomik aktivite üst üste beşinci ay arttı; ancak artış hızı söz konusu dönemin en düşük oranında gerçekleşti. “Türk imalat sanayi ihracatından yüzde 9 pay alan Almanya, Türk malları için en büyük pazar olma özelliğine sahip. Ancak diğer Avrupa pazarlarında talep ikliminin gösterdiği bozulma, Almanyanın katkısından daha ağır bastı.

“Avrupadaki tablonun aksine ABDde ekonomik aktivite güçlü iyileşme gösterdi ve artış Mart 2015ten beri en yüksek oranda gerçekleşti.

“İmalat sektörü üretiminin ekim ayına yakın bir hızda arttığı Kanada da ekonomik aktivitenin belirgin iyileşme gösterdiği ülkeler arasında yer aldı.

“Orta Doğu bölgesi kasımda karışık bir görünüm sergiledi. İmalatçıların bölgedeki en büyük ihracat pazarı olan Birleşik Arap Emirliklerinde ekonomik aktivite hafif bir gerilemeyle son altı ayın ilk düşüşünü kaydetti. Lübnanda ekonomik zorluklar yaşamaya devam etti.

“Öte yandan, Suudi Arabistanda büyüme hızı son 10 ayın en yüksek seviyesine çıkarken, Mısır ve Katarda üretim artışı gözlendi. Kasım’da ABDden sonra en güçlü üretim artışı hızı, büyüme oranının Temmuz 2014ten beri en yüksek seviyeye çıktığı Tayvanda kaydedildi.”

Gündem

İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi Kasım’da 48.9’a geriledi
Gündem