Gökmen Özdenak
9 Ekim 2021

Işık yine yok!


Türk Milli Takımı’nda bir görev değişimi oldu ve Stefan Kuntz geldi. Alman hoca dün sahada bir sistem ve anlayış ortaya koymaya çalıştı. Ancak takım öyle travmalar yaşadı ki değil Kuntz, Guardiola gelse öyle bir maçta düzelecek gibi değil.

9 as oyuncusundan yoksun Norveç, attığımız golde yaptığı hata dışında adeta canımıza okudu. Neredeyse karşılaşma rakip futbolcular ile kaleci Uğurcan arasında geçti.

Nedeni şu. İskandinav ülkelerinde her alanda sistem, disiplin ve plan var. Bizde ise ‘Saldım çayıra Mevlam kayıra’ düzeni yıllardır sürüyor. Hatırlı atamalar sayesinde liyakat olmayınca ne altyapı gelişiyor ne de alttan oyuncu çıkıyor. O yüzden Kuntz’un iyi niyetine karşın işi çok zor. Rakip sana ikinci, üçüncü seçenekleriyle gelmiş. Ancak top sürmesini, disiplinini ve o makine düzenini hayranlıkla izliyorsun. Sanki Norveç’in vazgeçilmez as oyuncuları gibiler.

Futbol için Türkiye’de bir Rönesans şart. Aksi takdirde sürekli geri gidip 80’lerdeki farklı mağlubiyetlere geri döneceğiz. Kazan ya da kaybet, sistemin, planlaman olmadığı takdirde kısa vadede günlük galibiyetlere sevinir, uzun vadede ise hem maddi hem manevi çöker, uluslararası turnuvalarda başka takımların başarılarını TV’den izlersin.

Yazarlar

Işık yine yok!
Gökmen Özdenak