Ali İskefli
12 Temmuz 2020

İş olsun torba dolsun


Birleşmiş Milletler’e dönen ülke­mizin her köşesi, dünyanın dört bir yanından gelen yabancılarla dolu. Her ne hikmetse, hiçbir yerde olmayan yabancı sınırlaması futbolumuza geldi. Vatana millete hayırlı olsun. Esas ilginç olan nokta da kuralın 3 yıl kademeli uygulanacak olması. Bu kuralın her yıl değiştiğini bile bilmeyen TFF bunu 3 yıla yaymış! Bir yeri yönetmeye hasbelkader gelmişsen ve verilen gö­revi bir nebze de olsa yerine getirmek istiyorsan önce bir fizibilite çalışması yaparsın. Bilmemek ayıp değil. Etrafına bilenleri toplar, işini onlara gördürür­sün. Şimdi 14 yabancısından 11’ini oy­natan takımların, yeni sezonda sahaya süremediği üç oyuncusunun sözleşme­deki tüm mali giderlerini federasyondan talep etme hakkı yok mu?

TFF iyi niyetle altyapıdan oyuncu ka­zandırmak istiyor. Yaş grubunda futbol öğrenmeye çalışan miniklerin maçlarını bir orta hakem yönetiyor. Yan hakem­siz oynamaya alışmış oyuncularımıza ofsayt kuralı için yardımcı hakeme ba­karak sahada yerini ayarlamayı gelin sonradan öğretin. Süper Lig’de maç içinde duracağı yeri zaman zaman kaybeden, taç atamayan oyuncular bulursunuz. 13-14 yaşların­da minikler neden 5 numara maç topuyla oynayıp beyin sarsıntısı geçirir? Standart sahada oyna­yan miniklerin kalecilerinin üst direğe dokunmaya çalıştıklarını gördünüz mü? Birçok yerde altyapı işinin, futbol okulu adı altında isim hakkı satışından öteye gitmediğinin farkında mısınız?

Naklen yayın sözleşmesinde, köşeye sıkıştığı için pandemi sonrası tamamlamak zorunda oldukları Süper Lig ve 1. Lig’i anladık ama diğer alt ligleri de oynatma kararı alarak on­larca takımı hazırlık yapmak zorunda bıraktınız. Sonuçta karardan vazgeçildi. Ülke koşullarını biraz bilenler zaten ülke turu yapan bu takımların pandemi kurallarını yerine getiremeyeceğini ba­şından beri biliyordu. Bu alt lig takımları da masraf faturalarını TFF’ye yollasın. im için ana motivasyon baroları da emri altında hareket eden pek çok sivil toplum kuruluşu gibi kontrol altına almaktır. Ana motivasyon bu, diğer her şey ikincil, üçüncül konular. İçinde belki iyi maddeler de olabilir ama ana motivasyonun ne olduğunu bildiğimiz için bu bizim hoşumuza gitmiyor.”

Yazarlar

İş olsun torba dolsun
Ali İskefli