İran, ABD yaptırımları nedeniyle koronavirüs aşısı alamıyor

İran, ABD yaptırımları nedeniyle koronavirüs aşısı alamıyor

İran Merkez Bankası Başkanı Abdulnasır Hemmeti, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda koronavirüs aşısının ABD yaptırımları nedeniyle henüz sipariş edilemediğini belirtti.

Hemmeti, ABD yaptırımlarının ilaç sektörünü kapsamadığına ilişkin açıklamaların doğru olmadığını belirterek, “Bazı ülkeler bilerek veya bilmeyerek ABD’nin İran’a yönelik insani olmayan yaptırımlarını sözde ilaç sektörünü kapsamadığı için savunuyorlar. Bu doğru değil” ifadesini kullandı.

Hemmeti, “Dünya Sağlık Örgütünün COVAX ( COVİD-19 Aşısı Küresel Erişim Aracı) çatısı altında koronavirüs aşısı sipariş edilmekte. Şu ana kadar sipariş için her yolu denememize rağmen aşı satın alamadık. ABD yaptırımları nedeniyle OFAC (Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi) para transferlerinde gerekli izni bize vermiyor” ifadesini kullandı.

Koronavirüs aşısının siparişi ve satın alınması için farklı kanallar ile çalışmalarına devam ettiklerini kaydeden Hemmeti, “Koronavirüs aşısını diğer ülkelerden satın alma konusu da gündemde. Elbette yerli koronavirüs aşısı üretimine ilişkin çalışmalar da umut verici” ifadelerini kullandı. (İHA)

Dünya

İran, ABD yaptırımları nedeniyle koronavirüs aşısı alamıyor
Dünya