İbrahim Daş
29 Temmuz 2022

Irak’tan kopan parçaya güvence!


Tıp biliminde kopan parmakların ya da uzuvların yaşaması ve eski fonksiyonlarını yerine getirebilmesi ve yaşayabilmesi için karın bölgesine dikme yöntemi uygulanıyor!

Dokular kendini onarıyor ve tekrar işlevini yürütüyor. İstenirse o kopan parmaklar karın bölgesinde yaşamını pekâlâ sürdürebiliyor! Yani bir uzuv gövdeden kopuyor ama gerektiğinde bir başka bölgeye ya da bir başka gövdeye dikilerek güvenceye alınıyor! Hatta deri altına gömülerek derisi soyulmuş parmaklar kendisini yeniliyor!

Yani kopan uzuvlar güvenceye alınıyor!

Nihayetinde “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir.”

Irak hatta Suriye ile kopan parmakların ne ilgisi var derseniz olay olarak değil olgu olarak bakarsak birebir benzerlik söz konusudur.

ABD 19 Mart 2003’te Irak savaşını hava hareketi ile başlattı ve 22 gün sonra ABD askeri, Bağdat’a girdi! Devamında Irak’ın parçalanması için ABD ve İngiliz vatandaşlarından oluşan sözde Iraklılar başa getirildi. Ahmet Çelebi, İyad Allavi, Maliki ve diğerleri…

Etnik ve mezhepsel temelde örgütlenen Mukteda El Sadr taraftarları, cumhurbaşkanlığı ve başbakan için oylama yapılacağı sırada Irak Meclisi’ni bastı.

Yandaş basında Maliki’nin İran yanlısı haberi hızla servis edildi! ABD ve İngiliz vatandaşı Maliki nasıl olur da İran yanlısı olur? Üstelik “yeşil bölge” denilen alan hala ABD’nin kontrolündeki bölgedir. Kimse elini kolunu sallayarak yeşil bölgeye giremez. Biraz daha açmaya gerek var.

Irak ABD’nin işgalinin ardından 2005’te bu ABD vatandaşlarının aracılığı ile “yeni anayasa” yaptı! Federal bir anayasa!

Parçalanmış bir Irak’ın, BOP tamamlanıncaya kadar bütünmüş gibi gösterilmesini sağlayan bir anayasa yapıldı.

Irak Anayasasını hani bizde de epey çalışma yapan McKinsey Şirketi yaptı. (Bize de bir anayasa yapmıştır diye düşünüyorum!) Anayasadaki ilginç detayı, anayasa hazırlanırken danışmanlık yapan Peter Galbraith’in yakın arkadaşı Cengiz Çandar’ın yazdığı Mezopotamya Ekspresi” adlı kitabında buluyoruz.

Çandar, arkadaşı Galbraith’in bir sohbeti sırasında “Merkezi Yönetim ile Kürdistan Bölge Yönetimi’nin yorumunun çeliştiği durumlarda, bölge anayasası esas alınır” hükmünün Irak federalizmine kendisinin katkısı olduğunu ifade etmektedir.

Dolayısıyla pamuk ipliğine bağlı hatta parçalanmış Irak dememin sebebi bu anayasadır.

BOP kapsamında; Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinde, ÖSO/DSG/SMO ile birlikte oluşturulmaya başlanan güvenli bölge kopan uzuvdur. Uzvun yaşaması için ABD ve BOP eşbaşkanlığı her türlü çalışmayı sürdürecektir.

Bu çalışma, “Irakta kim Türkiye’ye tuzak kuruyor” algısı ile yürütülüyor…

Yazarlar

Irak’tan kopan parçaya güvence!
İbrahim Daş