İmamoğlu’nu devletin pandemi toplantısına çağırmadılar

İmamoğlu’nu devletin pandemi toplantısına çağırmadılar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca; önceki akşam İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, bakan yardımcıları, İl Sağlık Müdürü, saha koordinatörleri ve başhekimlerle birlikte salgının İstanbul’daki seyrini görüştükleri bir toplantı yaptı. Bakan Koca, sosyal medya hesabından devam eden artışa karşı alınacak tedbirlerin kararlaştırıldığını açıkladı. Pandemi toplantısına İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun çağrılmaması ise büyük tepkilere sebep oldu.

CHP, “İstanbul’da vaka sayısının Türkiye genelinin yüzde 40’ına ulaştığı resmen açıklanırken, alınacak tedbirle ilgili yapılan toplantıya İBB Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nun çağırılmaması büyük bir skandaldır” açıklaması yaptı. CHP’li Muharrem Erkek, “Anlaşılan o ki Covid-19 ile birlikte hazım sorunuyla mücadele de gerekiyor”, Onursal Adıgüzel, “AKP MKYK toplantısı yapmıyorsunuz, İstanbul ile ilgili kararlarda belediye başkanı muhataptır”, Zeynel Emre ise, “Yok sayınca yok olmayacak ya Şehrin Belediye Başkanı” diyerek tepkilerini dile getirdi. Partinin Grup Başkanvekili Engin Özkoç ise “İBB Başkanımız toplantıyı bu tweetten öğrendi” ifadelerini kullandı.

VALİLİK: ANİ GELİŞTİ

Tepkiler üzerine, valilik kaynaklarından İmamoğlu’nun çağrılmaması konusunda “ani geliştiği için çağrılmadı” denildi. Açıklamada şunlar yer aldı: “İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu il bazında gerçekleşen pandemi kurulu toplantılarına katılıyor. Ancak bugünkü toplantı ani gelişti. Markar Esayan’ın cenazesinde Vali ve Koca birlikte hastaneye gidiyorlar, ardından da böyle bir toplantı gerçekleşiyor.”
Murat HAMZAÇEBİ/KORKUSUZ

Gündem

İmamoğlu’nu devletin pandemi toplantısına çağırmadılar
Gündem