İktidarsızlığın tedavisi var mı?

15 Ağustos 2019

İktidarsızlık yüzde yüz tedavisi olan bir cinsel işlev bozukluğu, fakat öncelikle nedenini belirlemek gerekiyor…

Yaşadığım sorundan nasıl kurtulabilirim?

SORU:

40 yaşında bir erkeğim. 1 yıldır iktidarsızlık sorunu yaşıyorum. Henüz doktora başvurmadım. Bir tedavi yolu var mı? H.L./Antalya

CEVAP:

İktidarsızlığın tedavisi mümkün. Bunun için 40 yaş öncesi dönemde öncelikle bir cinsel terapiste, 40 yaş sonrasında ise bir hekime başvurmak ve gerekli testleri yaptırmak önem taşıyor. Ayrıca sağlıklı ve mutlu bir seks hayatı için; Beş duyu ile sevişmek, penisi performansıyla değil varlığıyla sevmek, penisin performansını olduğu gibi kabullenmek ve yaşam biçimini değiştirerek keyifli kılmak gerekiyor.

İleride de sertleşme sorunu yaşar mıyım?

SORU:

Arkadaşlarımın ısrarıyla bir defa geneleve gittim. Birlikte olduğum kişi iyi davranmayınca sertleşme sorunu yaşadım. Bu durumu ilerde tekrar yaşar mıyım? G.C./Manisa

CEVAP:

Paralı ilişkilerde yaşanan olumsuzluklar özellikle ilk cinsel deneyim söz konusuyla oldukça yıkıcı sonuçlara yol açabiliyor. Çünkü ilk ilişki yapısı gereği bazı hassasiyetleri içinde barındırıyor ve orada yaşanan bir kırılmanın etkisi hayat boyu sürebiliyor. Duyguların paylaşılmadığı güvensiz bir ortamda tanımadığınız biriyle sağlıklı bir ilişki yaşamak mümkün değildir. Bu cinselliğin doğasına aykırıdır. Cinsellik ancak görüşüp tanıştığınız, kendinizi yanında güvende ve rahat hissettğiniz bir ortamda sağlıklı ve doyumlu bir şekilde yaşanabilir. İlerde bir kız arkadaşınız olduğunda onunla geliştirdiğiniz duygusal yakınlık içerisinde bir cinsellik yaşamanız durumunda her şey daha güzel olacaktır.

Balayı sistitine karşı neler yapabilirim?

SORU:

25 yaşında yakında evlenecek olan bir bayanım. Balayı sistitine karşı nelere dikkat etmeliyim? D.Ö./İzmir

CEVAP:

Balayı sistiti; ilk cinsel ilişkilerini evlilik sonrası balayında yaşayan bayanlarda uzun ilişki süreleriyle birlikte vajinanın hemen önünde ona bitişik olarak yer alan dış idrar yolunun tahriş olmasıyla ortaya çıkar. Yani balayında yapılan aşırı seks balayı sistitine sebep olabilir. Tedavi edilmeyen ve ciddiye alınmayan bu sorun ileride cinsel isteksizliğe ve disparoni adı verilen cinsel ağrı bozukluğuna zemin hazırlayabilir. Bu nedenle balayı sistiti olasılığını azaltmak için cinsel ilişki öncesi ve hemen sonrasında idrar yapılmaya çalışılarak idrar kanalında var olabilen ya da cinsel ilişkiyle idrar kanalına doğru ilerleyen bakterilerin dışarı doğru yıkanıp atılması sağlanabilir. Bunun için de bol sıvı içmek faydalı olacaktır.