Ümit Zileli
28 Mayıs 2020

İktidar erken seçime mahkum!..


Mahkum, çünkü deniz bitti!..

Önce ekonomiye bakalım; binlerce ürüne ek vergi konuldu, döviz ve altın alanlara konulan vergi binde 2’den yüzde 1’e yani on katına çıkarıldı… Bu dediklerim bir çırpıda, tek imzayla şak diye yapıldı; eh, ne de olsa “tek adam” düzeninin baş döndürücü hız sürecinde yaşıyoruz, o kadar olacak tabii ki!..

Ancak ne yazık ki, olmuyor; Türkiye’nin rezervleri eridi, bitti… Hiç unutmam, 1978’de Ecevit hükümeti iktidara geldiğinde Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, devletin iflas vaziyetinde olduğunu neredeyse ağlamaklı halde şöyle açıklamıştı:

Hazineye fare düşse kafası yarılır!..

42 yıl sonra, “Yeni Türkiye” de durum maalesef daha da hazin… Yılbaşından beri yabancı yatırımcı Türkiye’den 10 milyar dolar daha götürdü; neredeyse Katar Riyali ile baş başa kaldı Merkez Bankası, o da süs niyetine!..

Bir taraftan Hazine ve Maliye Bakanı, diğer yandan Merkez Bankası uzun süredir borç bulmaya çalışıyor, olmuyor, swap olanağı arıyor onu da bulamıyor… Borç verecek gibi olanlar ise o kadar büyük faiz koyuyorlar ki, alacak olanı daha baştan yakıp geçiyor!

Yukarıda değindiğim gibi yalnızca Katar’dan bulabildi, onu da Londra piyasasından para değeri düşecek diye geçirmediği için riyal olarak Merkez Bankası kasasına aldı, öyle duruyor orada!..

Kısacası, iktidar bırakın yakın gelecekteki 3-5 ayı, önünü bile göremiyor!..

Vahim sonuçlar!

Saray ve AKP ileri gelenleri pembe tablolar açıklamayı sürdürüyor…

Mesela, Tarım Bakanı sıfatına haiz Bekir Pakdemirli, daha birkaç gün önce; Türkiye’nin neredeyse tüm Avrupa üyelerinden daha fazla üretim yaptığını, durumun şahane olduğunu anlattı. “Yanlış mı okuyorum; dünyanın neredeyse tüm ülkelerinden saman dahil, ithalat yapan ülke Patagonya mıydı acaba?” diye düşündüm önce! Baktım, vallahi de billahi de aynen böyle anlatıyor; açtım, Türkiye’nin beşte bir büyüklüğündeki Hollanda’ya baktım; Türkiye’den 5 kat daha fazla ihracatı var, iyi mi!

Yani, millet “nurlu ufuklar” edebiyatını artık pek yemiyor… Zaten göbeğinden Saray’a bağlı olmayan araştırma şirketleri de ucuna gelinen uçurumu açık açık ilan etmeye başladı bile! Örneğin, MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, sosyal medya hesabından “son veriler” başlığıyla ekonomiden eğitime, işsizlikten adalete öyle bir tablo çizdi ki, “vahim” sözcüğü bile anlatmak için yetersiz kalıyor! Gelin birlikte görelim Kulat’ın paylaştığı verileri:

-Geçen yıla göre turizm gelir kaybı yüzde 96

-Son 4 ayda işini kaybetme oranı yüzde 20

-Hane bazlı ekonomik gelir kaybı yüzde 40

-Gelecek ekonomisinden endişe oranı yüzde 61

-Eğitim sisteminden memnuniyet oranı yüzde 32

-Adalet sistemine güven yüzde 27

Valla, başka dillerde bu tablonun adına “iflas” derler, Türkçe’de ne derler bilemedim! Zaten Mehmet Ali Kulat da herhalde bu vahim ötesi sonuçları paylaştığı için birileri adına utanmış olmalı ki, bir espriyle bitirmiş paylaşımını:

-Yanlış anlaşılmasın PATAGONYA’dan bahsediyorum!..

Siz bakmayın “Seçim 2023’de” masalına!

MAK Başkanı Kulat, daha önce TELE 1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel’in programına da katılmış, açıkçası benim de aklımda olan seçim tarihini vermişti;

Ankara kulislerinde Kasım 2020 konuşuluyor!

Her gün daha da berbatlaşan ekonomi, buna bağlı olarak sürdürülen ayrımcı ve ötekileştirici politikalar, yukarıdaki tablonun vahameti, iktidarın bu haliyle dayanmasını da olanaksız kılıyor doğal olarak… AKP’li Cumhurbaşkanı’nın hemen bayram öncesi söylediği “sahaya iniyoruz” sözleri de toplumda, muhalefette “işaret fişeği” olarak algılandı…

Bir de sevgili Yılmaz Özdil’in dikkate alınması gereken bir öngörüsü var; Saray’ın ABD seçimlerini beklediği, Trump’ın kazanması halinde erken seçime karar vereceği yönünde… Neden peki? Yılmaz bu soruyu da yanıtlıyor:

O zaman Trump’tan 3-5 neyse kopararak vaziyeti biraz kurtarabiliriz ve seçime gidebiliriz diye düşünüyorlar!..

Tabii başta S-400 füzeleri olmak üzere her türlü tavizin verilmesi karşılığında! Sahi, S-400 diye bir konu vardı, neydi o anımsıyor musunuz!..

Yılmaz’ın öngörüsü doğru çıkarsa, seçim zamanı da 5 ay sonraya Nisan 2021’e ötelenir olur biter!..

AKP’de çare tükenmez!..

Yazarlar

İktidar erken seçime mahkum!..
Ümit Zileli