Hiçbir sağlık sorunu yok ama 35 yıldır konuşmuyor

Bursa’da Suat Tek (42), 7 yaşından itibaren okul ve askerlik hayatı dışında kimseyle konuşmadı. 35 yıllık sessizliğiyle suskun adam lakabı takılan Tekin konuşmama nedenini ise hiçbir doktor çözemedi. Yazarak iletişim kuran Tek, nikahındaki evet cevabını da kağıda yazarak, verdi.

Mustafakemalpaşa ilçesi kırsal Koşuboğazı Mahallesinde yaşayan Suat Tek, 7 yaşından itibaren okul ve askerlik dışında kimseyle konuşmadı. Bu iki dönem dışında kimseye tek kelime etmeyen Tek, çevresinde suskun adam olarak anılmaya başlandı. Sorulan sorulara cep telefonuna yazarak cevap veren Tek, nikah töreninde de evet yanıtını kağıda yazarak, verdi.

Akraba ve arkadaşları, Teki çocukluğundan beri konuşturmaya çalışsa da başarılı olamadı. Babası Rıdvan Tekin, konuşması için çok sayıda doktora götürdüğü ancak sonuç alamadığı Suat Tek, konuşmama nedenini yazarak ‘bilinçaltı’ diye yanıtlıyor.

AİLEMLE İLETİŞİMİ YAZIYLA KURUYORUM

Geçimini hayvancılık yaparak sağlayan Suat Tek, sorulan sorular üzerine yazarak, Yedi yaşından beri konuşmuyorum. Beynimle ilgili bilinçaltı bir olay. Ailemle iletişimi yazıyla kuruyorum. Arkadaşlarım normal karşılıyorlar. En son askerde konuştum. Evlenirken yazıyla evet dedim cevabını verdi.

DOKTORLAR ÇÖZÜM BULAMADI

Oğlunun 7 yaşında sustuğunu belirten baba Rıdvan Tek, Kendi kendine bıraktık. Çözüm için doktorlara başvurduk. Ancak bir çözüm bulunamadı. Okulda konuşuyordu, dışarı çıkınca kimseyle konuşmadı dedi.

BU BİR EKSİKLİK DEĞİL, BÜYÜK BİR GÜZELLİKTİR

Suat Tekin mahallede çok sevildiğini söyleyen Koşuboğazı Mahalle Muhtarı Hikmet Alpay, Suat kardeşimiz köyümüzün gülü ve çiçeğidir. Böyle bir sıkıntısı tezahür etti. Tıbben çözümünü araştırdık. Ama bir türlü çözemedik. Bunun bilinçaltıyla ilgili olduğunu söyledi. Bununla doğal olarak yaşamayı da öğrendi.

Bu bir eksiklik değil bize göre büyük bir güzelliktir. Sonuçta çok eksikliği olan insanlar da var. Suat bize bu yaşamından mutlu olduğunu söyledi ve biz de bu görüşüne saygı duyduk diye konuştu. (DHA)

Tv

Hiçbir sağlık sorunu yok ama 35 yıldır konuşmuyor
Gündem