Hapishane Çeşmesi’nin restorasyonunda mahkumların kesici alet zulası bulundu

Ankara’nın Altındağ ilçesinde Ulucanlar Cezaevi’ne ait 135 yıllık Hapishane Çeşmesi’nin restorasyonu sırasında, bir dönem cezaevinde kalan mahkumlara ait olduğu düşünülen kesici ve delici aletler zulası bulundu. Kesici ve delici aletler, Ulucanlar Cezaevi Müzesinde sergilenecek.

Altındağ Belediyesi, günümüzde müze olarak ziyarete açık olan Ulucanlar Cezaevinin önündeki 135 yıllık Hapishane Çeşmesinde restorasyon çalışması başlattı. Çeşmenin etrafında yapılan hassas kazı sırasında, toprağın altında zulalanmış şekilde kesici ve delici aletler bulundu.

Bir dönem cezaevinde kalan mahkumlara ait olduğu düşünülen aletlerin yıllar içinde paslandığı görüldü. Bazıları metal parçaların çakmağa monte edilerek yapılan, sap kısımları ip ve bez parçalarıyla sarılan kesici ve delici aletlerin, yaklaşık 50 yıllık olduğu tahmin edildi.

Yıllardır bakımsız durumda kalan ve günde binlerce kişinin önünden gelip geçtiği tarihi çeşmeden çıkan mahkumlara ait kesici ve delici aletler, görenleri şaşırttı.

MÜZEDE SERGİLENECEKLER

Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı, ilçede 135 yıllık Hapishane Çeşmesi ile yaklaşık 250 yıllık Öksüzce Çeşmesini restore etmeye başladıklarını anlatarak, “Ulucanlar Cezaevi Müzemizin hemen yanındaki Hapishane Çeşmesinin restorasyonu sırasında bazı kesici aletler bulundu.

Çeşmeden böyle bir şey çıkması bizi oldukça şaşırttı. Uzun yıllardır orada olduğu çok net. Çeşmeden çıkan kesici aletleri Ulucanlar Cezaevi Müzesinde bu tür aletlerin sergilendiği alana koyacağız” dedi.

ÜNLÜ İSİMLERİ EŞYALARI SERGİLENYOR

Ulucanlar Cezaevi, 1925ten 2006ya kadar Türk demokrasi tarihine ve pek çok önemli döneme şahitlik etti. Bülent Ecevitten Osman Bölükbaşına, Nazım Hikmetten Necip Fazıla, Yusuf Aslandan Muhsin Yazıcıoğluna kadar pek çok ismin yolunun geçtiği cezaevinde, aralarında İskilipli Atıf Hoca, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Mustafa Pehlivanoğlunun da bulunduğu 19 kişi idam edildi.

1 Temmuz 2006da kapatılan cezaevi daha sonra restore edilerek müzeye dönüştürüldü. Cezaevindeki o dönemin koşullarına göre düzenlenen müzenin içerisinde mahkum olan ünlü isimlerin kişisel eşyaları da yer alıyor. Ulucanlar Cezaevi Müzesi önündeki Hapishane Çeşmesinin kitabesinde ise 1885 yılında yaptırıldığı yazıyor. (DHA)

Gündem

Hapishane Çeşmesi’nin restorasyonunda mahkumların kesici alet zulası bulundu
Gündem