Barış Yarkadaş
18 Şubat 2022

Halkın zararını kim karşılayacak?


Merkez Bankası (MB) Para Politikaları Kurulu (PPK) Şubat ayı toplantısında, “Faizin sabit tutulması’’ kararı alındı. Böylece, mevduata verilen faiz oranı, geçen ay olduğu gibi bu ay da değişmedi ve 14 bandında kaldı.

NAS’A NE OLDU?

Bu karar, aylardan bu yana ensemizde boza pişiren ve “Faiz Nas’ta yok’’ diyen AKP iktidarının bir politikasının daha çöpe gittiğini gösteriyor. Oysa ki; başka muhalefet partileri olmak üzere, bağımsız ekonomistler, “Faizlerle oynamayın, piyasanın dengesini alt üst edersiniz’’ diyordu. AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ise bu eleştirilere “Ben ekonomistim, bu işi iyi biliyorum’’ cevabını veriyor ve eleştiriler kulak asmıyordu.

Peki ne oldu? Hangi noktaya geldik?

HALKA YAZIK DEĞİL Mİ?

Mevduatlara verilen faiz oranını madem sabit tutacaktınız, Eylül ayından beri bu yanlış politikada niye ısrar ettiniz? Sizin bu hatanız yüzünden, dolar 8 TL’den 18 TL’ye fırladı! Bu yüzden, milyonlarca insanın hayatı alt üst oldu. Yüzbinlerce işletme, sermayesini kaybetti. Türkiye’nin dış borcu neredeyse ikiye katlandı. Elinde avucunda üç beş kuruşu olan ve bunu TL’ye yatıran yüzbinlerce kişinin parası buhar olup uçtu.

İktidar şimdi ise hiçbir şey olmamış gibi davranıyor ve “Faizleri sabit tutturuyor.”

YANDAŞLAR SUSTU

Peki nerede o her gece papağan gibi aynı sözleri tekrarlayıp “Faiz haramdır, faiz kalkacak’’ diyen yandaş gazeteciler? Sesleri şimdi neden çıkmıyor?

Dün bir kez daha görüldü ki; bu iktidar, ekonominin E’sini bile yönetecek bir durumda değil. Attıkları her adım Türkiye’yi felakete götürmekten başka bir işe yaramıyor.

KDV indirimi de fos çıktı!

Bir iktidarın her adımı mı boşa düşer……

İktidarda AKP olunca, ne yazık ki böyle oluyor……

Geride bıraktığımız cumartesi günü öyle bir rüzgar estirdiler ki; gören de gıda fiyatları bir anda yarıya yarı düşecek ve halkın alım gücü yükselecek sandı.

Neymiş; gıda fiyatlarında KDV’yi yüzde 7 oranında düşürüyorlarmış…

GÖZ BOYAMA OPERASYONU

TV 100’de aynı gece katıldığım bir programda, ‘’Bu, doğru ama çok geç kalınmış bir karar. Halkın bütçesine hiçbir fayda sağlamaz. Hane başına en fazla 100 TL dolayında bir katkısı olur’’ demiştim.

Ne yazık ki tam da öyle oldu. Zira; ekonomiyi yönetemeyen AKP ve MHP iktidarı, dolar ve euroyu fırlatınca, üretim maliyetleri neredeyse üç katına çıktı. Bu sırada yapılan “Fiyatlama’’larla üretilen mallar hala tezgahlarda duruyor… AKP iktidarı ise 7 TL’ye mal edilen ürünün, 6.80’e satılmasını istiyor.

Oysa ki; bu karar, dolar ve euro uçuşa geçmeden önce alınmış olsa, KDV indirimi bütçelere az da olsa katkı sağlardı. Ancak bu haliyle, hiç kimseye bir faydası yok.

GIDA KRİZİ KAPIDA

Bir iktidar düşünün ki; ne Merkez Bankası faiz politikası var, ne KDV, ne de döviz…

Yapılacak olan ilk seçimde iktidarı değiştirmek ve bu saçma sapan politikalara bir an önce son vermek şart… Aksi takdirde, Türkiye, büyük bir gıda kıtlığı ve açlık tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.

 

Yazarlar

Halkın zararını kim karşılayacak?
Barış Yarkadaş