Denetimsiz boşalma sorununa karşı krem ve benzeri çözümler; gelip geçicidir. Çoğu zaman işe yaramaz hatta faydadan çok zarar getirir.

Bu soruna karşı faydalı olur mu?

SORU:

25 yaşındayım ve 2 ay sonra evleneceğim. Benim hiç cinsel tecrübem olmadı. Evlen­dikten sonra erken boşalma olmasından ve eşimi mutlu edememekten korku­yorum. Bunun için geciktirici kremler varmış, önerir misiniz? K.Ç./İstanbul

CEVAP:

Her yeni evlenen ya da ilk defa cinsel iliş­kiye giren erkek gibi sizin de evliliğinizin başlarında bir erken boşalma ya da diğer adıyla denetimsiz boşalma sorununuz olacaktır. Bu ilk defa yürümeye başlayan bir çocuğun sık sık düşmesi gibi bir şeydir. Bu duruma takmayıp düzenli ilişkiye devam ettiğinizde zamanla hem cinsel gerilimin azalması hem de cinsel heyeca­nınızı kontrol etmeyi öğrendikçe boşalma denetimi de oluşmaya başlar. Krem ve benzeri çözümler gelip geçici, çoğu zaman işe yaramayan, faydadan çok zarar veren çözümlerdir. Bunlara itibar etmek yerine cinsel bilginizi artırmaya yönelik kitaplar okuyup, filmler seyretmeniz daha fay­dalıdır. Bu arada evlilik öncesi boşalma denetimini kısmen de olsa kazanmak için yavaş ve ritmik bir şekilde kontrollü mas­türbasyon egzersizleri yapabilirsiniz.

Bizim evliliğimiz böyle yürür mü?

SORU:

7 yıldır evli bir çiftiz. Eşimle hiç birlikte vakit geçiremiyor, ortak bir şey yapmıyoruz. Sadece yatma saati gelince eşim benimle sevişmek istiyor. Bu çok can sıkıcı bir durum. Ne yapabilirim? D.S./Antalya

CEVAP:

Cinsellik denince akla yalnızca cinsel birleşme geliyor. Oysa cinsellik cinsel birleşmeden çok daha ötesi, zama­nı, yaşamı, duyguları, ortak hayalleri paylaşmaktır. Bu da birlikte geçirilen kaliteli zamanla olur. Kaliteli zaman aynı evde olmak değil, karşılıklı bir­birine odaklanarak kendilerinden ve ilişkilerinden konuşmaktır. Ancak bir­likte zaman geçirebilen çiftler gerçek anlamda bir çift olabilirler. Birbirine yakın çiftlerde cinsel istek artar ve cin­sel yakınlık daha doyumlu ve doyurucu olur. Uyumlu bir cinsellik için bir çeşit ön sevişmenin de ön sevişmesi diyebi­leceğimiz iletişim ve paylaşım temelli kaliteli zaman geçirme çok önemlidir. Sizin durumunuzda öncelikle çift ilişki­si ve evlilik doyumunu gözden geçir­meniz ondan sonra cinsel sorunlara odaklanmanız daha uygun olur.