Gökmen Özdenak
29 Haziran 2020

Galatasaray’ı çok beğendim


Başakşehir’in, Süper Lig’e çıktığından beri taraftarsız oyunlarındaki performansları kesinlikle tartışılmaz. Galata­saray gibi değil. Cimbom, her an arkasında büyük bir taraftar kitlesi görmek istiyor. Ama yapı itibariyle Başakşehir’in buna ihti­yacı yok. Kaliteli ve iddialı futbol adına büyük bir örnektir Başak­şehir. Bir de Bozbaykuşlar’ın Galatasaray gibi bir taraftarı olsa, kim bilir ligde nerelerdeydi!

Galatasaray’ın, dün kaliteli eksikleri vardı. Ancak ben, böyle güçlü bir rakip karşısında sezon başından beri en iyi Galatasaray’ı izledim. Takım halinde hücumun, takım halinde savunmanın ve yardımlaşmanın üst düzey olduğu bir performans gördüm. Tabii bu yeterli mi? Değil… Maçı kazanma adına yapılması gereken hücum­larda daha cesur davranmak ve büyük takım edasıyla oynamaktı. Bunların hepsini sahada gördük. Kanat oyuncularının rakip saha­daki futbolu mükemmeldi. Ancak bu da yeterli değil. Gol yapabile­cek oyuncular ön direk ve arka direk ile ceza sahası içinde doğru pozisyon almalılar. Bu konuda gol ayaklarının eksikleri vardı. Ayrıca ceza sahası içinde çoğalı­mın gerçekleşmemesi sonucunda heba olan gol pozisyonları da gördük. İşte Galatasaray’da ısrar­la üstünde durduğum konu bu. Bütün takım pozisyon üretmekte gayret gösteriyor ama ceza saha­sına girildiği zaman o harcanın bütün efor boşa gitmiş oluyor.

Böyle büyük maçlarda sa­vunmada dikkat etmek gerekir. Aleksic’in golünde Galatasaray defansını anlamış değilim. Hele hele Saracchi’yi hiç anlamadım. Büyük bir takımın savunması bu kadar rahat gol yememeli.

Yazarlar

Galatasaray’ı çok beğendim
Gökmen Özdenak