Adnan Aybaba
19 Ağustos 2020

Futbolun siyasetini yapın


Türk futbolu zaten yıllardır iyi yönetilmiyordu. Bir de üstüne pandemi geldi. Zaten kırılgan olan futbolumuz her boyutta dibe vurdu. Taraftar, ekonomi, futbolcu, teknik adam, yönetici kalitesi anlamında aşağı doğru bir ivme var. Bunların yanı sıra FETÖ’nün futbolumuza verdiği zararı da unutmamak lazım. Ne yazık ki, FETÖ unsurları futbolumuzdan tam anlamıyla temizlenmedi. Bu iş, sadece devletle, politikacılarla, güçlü iş insanlarıyla çözümlenemez. Bunu çözmenin yolu birliktelikten ve kurumların inanılır, güvenilir olmasından geçer. TFF, önemli kararlar alırken sürekli değişkenlik yaşıyor. 100 kere düşünüp 1 kere karar vermesi lazım. İşte bunların tamamının el birliğiyle düzeltilmesi gerekiyor. O zaman belki 5-10 yıl sonra özlediğimiz mutlu günlere dönebiliriz. TFF’nin siyasetten tamamen uzaklaşıp sadece ülke futbolunu kalkındırmak için bir siyaset üretmesi ve bunun üzerine çalışması gerekir.

Tecrübeye sarıldılar

Transfer dönemi çok önemli. Bütçeler ve oyuncu havuzu dar olunca tüm kulüpler aynı isimlere talip oldu. Özellikle de Süper Lig’de forma giyenlere. Kimse risk almak istemiyor. Mesela Fenerbahçe… Gençleşme politikasını bir tarafa bırakıp tecrübeye sarıldılar. Gökhan, Caner, Novak gibi 30 yaş ve üzerinde oyuncular aldılar. Galatasaray ve Beşiktaş için de benzer şeyleri söyleyebiliriz. Zamanında uçup giden paralar, yapılan yanlışlar bugün futbolun kalitesine yansıdı. Büyük kulüpler, hangi futbolcuyu transfer edip Avrupa takımlarıyla rekabet edecek? Ne yazık ki, yabancı oyunculara tutsak bir sistemin içine girdik. Kendi özümüze dönemedik. Beşiktaş, 16 yıldır altyapısından Necip dışında oyuncu çıkaramamış. Gerisini siz düşünün.

Anlayan anladı

Kasımpaşa yönetimi, çok ince mesajlar vermiş. Turgay Ciner, yıllarca futbolumuza emek harcamış bir insan. Yapılan açıklamada üç büyük kulübümüze de alaycı mesajlar gizli. Bu açıklamadan ister Kasımpaşa’nın bütçe küçülttüğünü anlayın, ister de üç büyük takımın ekonomik anlamda ne kadar kötü yönetildiğini… Borcu bulunmayan, kasasında para olan Kasımpaşa bu anlamda üç büyüklere ders veriyor. Kasımpaşa, geçmiş dönemlerde önemli oyuncular sattı. 13 milyon Euro’luk Diagne, ilk akla gelen. Satanı değil, o parayı vereni, sonra da o oyuncudan faydalanamayanı eleştireceksiniz.

Yazarlar

Futbolun siyasetini yapın
Adnan Aybaba