Alper Mert
30 Temmuz 2022

Futbol topu kader olmamalı


GALATASARAY camiası hafta sonunda iki olağanüstü genel kurulu gerçekleştirecek. Bugün 2022 bütçesinin onayını isteyecek olan Dursun Özbek yönetimi yarın ise adaylık sürecinin en büyük taahhüdü olan Florya inşaatı ve Kemerburgaz tesislerinin yapımı için üyelerden izin alacak. Galatasaray gibi 3 yıllık başkan ve yönetim kurulları ile idare edilen yapılarda uzun yılları kapsayan projelerin ya da anlaşmaların sağlıklı şekilde yürümesi için camianın konuya uzman kişilerden oluşan danışma kurullarıyla sürece dahil olması gerektiğini yıllardır söylerim. Özbek yönetiminin alacağı onay ile başlatacağı Florya inşaatı ve sonrasındaki satış aşaması görev sürelerinin üzerinde bir zamana tekabül edecek.

Bu anlamda ortaya sadece bir sunum koyup sonrasında üyelerin ellerini kaldırıp indirmesiyle başlayacak olan süreç gelecek adına sağlıklı sonuçlar doğurmaz. Geçmişte de yine Dursun Özbek, Florya ve Riva projeleri için istediği izinleri almıştı sonrasında gelen Mustafa Cengiz yönetimi Metin Oktay Tesisleri’nin anlaşmasını istenilen seviyede olmadığını ifade ederek bozmuştu. Riva Projesi süreci ise hâlâ daha devam ediyor ve gelir paylaşımı aşamasına yeni yeni geçiliyor. Galatasaraylı üyeler onay vermeden önce Dursun Özbek yönetiminden inşaatın imzaları atılmadan sürece dahil olacak, en şeffaf şekilde süreci takip etme olanağı sağlanacak camianın içinden işin uzmanı isimlerin yer alacağı bir danışma kurulu oluşturulmasını talep etmeliler. İmzalar atıldıktan ve tazminat maddeleri resmen kabul gördükten sonra oluşacak proje takip kurulunun göz boyamaktan başka bir anlamı olmayacaktır.

Camia adına süreci takip edecek kurul imza aşamasında sürece dahil olmalıdır. Zira top kale çizgisini geçmezse yönetimler 1 yıl bile kalmadan gidiyor. Galatasaray’ın geleceğini ipotek altına alacak bu tarz projeler futbol topunun kaderine teslim edilmemeli.

Yazarlar

Futbol topu kader olmamalı
Alper Mert